Како смо спасили руску армију

Препород руских оружаних снага почео је након догађаја од пре 20 година у Дагестану, који су показали њено тадашње лоше стање. Данас, након огромног обављеног посла, у Русији постоји војска која је у стању сталне борбене готовости и која је способна да заштити земљу од могућих претњи, рекао је министар одбране Русије Сергеј Шојгу.
Sputnik

„Све је почело када смо увидели њено лоше стање 1999. године, након инвазије екстремиста Басајева и Хатаба у Цумадинску и Ботлихску област Дагестана. Тада је премијер Владимир Путин, са нашим ограниченим могућностима у то време, почео да примењује темељне одлуке о реформи наших оружаних снага“, рекао је Шојгу у интервјуу за лист „Московски комсомолец“.

Циљ терориста, којима су командовали Шамил Басајев и Ибн ел Хатаб, био је да прогласе „ослобађање“ муслимана. Према подацима Федералне службе безбедности Русије, у нападу је погинуло више од 280, а повређено је више од 800 војника, припадника безбедносних снага и цивила.

Како смо спасили руску армију

„Затим следе догађаји из 2008. године — подмукли напад грузијских трупа на Јужну Осетију, погибија наших мировњака и одговор групе руских трупа, које су приморале Грузију да прихвати мир. Након тога, на основу анализе ове операције донете су системске одлуке у области војне организације, а пре свега када је реч о формирању и финансирању новог државног програма за наоружање“, додао је министар.

Приоритетно питање

Према Шојгуовим речима, питања организације и припреме Оружаних снага Русије, опремање савременим наоружањем и развој одбрамбено-индустријског комплекса су под будним оком лидера државе.

„Без обзира на то колико је распоред густ, председник од 2013. године у јесен и у пролеће у Сочију разговара са руководством Оружаних снага, представницима одбрамбено-индустријског комплекса и руководиоцима у руској влади који су одговорни за све аспекте војне организације и обезбеђивање војне сигурности земље“, истакао је Шојгу.

Како смо спасили руску армију

Такође је додао да препород није дошао преко ноћи.

„Када је реч о комплексном трансформисању армије, није било никакве магије, било је само крупних и ситних, приметних и мање приметних корака“, изјавио је Шојгу.

Кључни задатак био је синхронизација свих аспеката припреме и организације војске, укључујући и обуку професионалних кадрова и набавку модерног оружја, оценио је министар одбране.

„Анализирали смо тренутне и могуће претње, као и способност војске да заштити нашу земљу. Утврдили смо стање сваке војне јединице. Резултат тог тешког рада је развој низа програмских докумената, укључујући и план одбране“, додао је министар.

Он је закључио да је, захваљујући невероватним напорима руководства земље и Министарства одбране, постигнуто да руска војска постане оно што је данас — војска у стању сталне борбене готовости.

„Све наше јединице данас су у стању сталне борбене готовости“, оценио је Шојгу.

Коментар