Према тој мапи, предвиђено је да Приштина укине таксе и да се организује регионална конференција како би се интензивирали разговори Срба и Албанаца.
Шта би тачно требало да донесе регионална конференција и да ли би она била нека врста увода у даље преговоре Београда и Приштине?
Размена мишљења
Политиколог Драгомир Анђелковић за Спутњик напомиње да Србија има јасан став у вези са наставком преговора са Приштином и свака конференција је у том смислу прихватљива, под условом да на њој свака страна има право да дâ свој суд о питању Косова и Метохије.
„За Србију би, дакле, била неприхватљива обавезујућа конференција са закуцаним решењем, у било којем формату. Међутим, ако је реч о конференцији на којој би се водила дискусија о могућем решењу, било да је она регионална или шира, онда је у реду разговарати. Србија би на таквој конференцији сигурно наступила са аргументима који иду у прилог компромисног решења“, истиче Анђелковић.
Наш саговорник оцењује да не постоји конференција која може да натера Србију да прихвати „капитулацију“ ако на њу није спремна.
„Уверен сам да смо ми заузели искрен став да тражимо компромис и мислим да нећемо, на пример, зарад уласка у ЕУ прихватити нешто што нам не одговара.“
Ништа без Русије
„У таквим околностима у реду је да идемо на било коју конференцију ако је необавезујућа. У супротном, на таквој конференцији требало би да буде и Русија“, додаје он.
О томе да би у решавање косовског питања требало да се укључе и наши суседи, први пут се чуло из ЕУ после потписивања Преспанског споразума у Македонији. Према речима нашег саговорника, такозвана „мапа пута“ о којој је говорила и Меркелова, а која би подразумевала и укључење региона, ствар је добре воље Србије, тачније опредељења Београда да ли хоће или неће да саслуша и мишљења из региона.
Председник Вучић је после разговора са немачком канцеларком рекао да је изнети план у ствари идеја Фрацуске и Немачке да се настави и регионални дијалог који је почео на Самиту ЕУ-Западни Балкан у Берлину, али који није настављен у Паризу како се планирало, јер је Приштина опструирала цео процес.
Меркелова је обећала да ће косовске таксе, које су и зауставиле дијалог Приштине и Београда, бити укинуте по формирању нове владе у Приштини током децембра.