Стартује нова епизода „допинг хладног рата“ против руског спорта

Руском олимпијском тиму прети забрана учешћа на Олимпијским играма у Токију 2020. године, а разлог су сумње Светске антидопинг агенције да се наводно манипулисало подацима Московске антидопинг лабораторије. Руски стручњаци тврде, међутим, да је реч о новој епизоди „допинг хладног рата“ против руског спорта.
Sputnik

Председник Олимпијског комитета Русије Станислав Поздњаков је упозорио да је ситуација „врло озбиљна“, након што је извршни одбор Светске антидопинг агенције (ВАДА) по убрзаној процедури иницирао питање о статусу руске агенције РУСАДА. Организације одговорне за пренос база података за три недеље морају или да доказима одбаце сумње у било какве манипулације, или да, како је истакао Поздњаков, предузму свеобухватне мере како би идентификовале умешане у тај случај.

Према саопштењима ВАДА, 17. септембра, током истраге и анализе базе података Московске антидопинг лабораторије, коју је експертска група међународне организације добила још у јануару, откривени су знаци, како се тврди, манипулисања подацима који су чувани у тој бази. Конкретно, летос је ВАДА посумњала да је најмање 43 руских спортиста прекршило антидопинг правила, а такође је било сумњиво још 298 допинг узорака Руса.

Након саслушања у Токију, ВАДА је покренула процедуру чији је циљ да прогласи да кодекс Руске антидопинг агенције не одговара светском.

Олимпијске игре не би биле исте без Русије

Главни уредник листа „Совјетски спорт“ Николај Јаременко убеђен је, ипак, да руски олимпијски тим неће бити суспендован са Олимпијских игара у Токију 2020. године, а одлуку ВАДА оцењује као политичку.

„Без Русије то није такмичење на коме учествују најбољи спортисти из целог света. Због тога се према свему томе треба односити као према борби за место. Русија је одбранила своје место у Међународном олимпијском покрету, вратила га је“, истакао је Јаременко.

Стартује нова епизода „допинг хладног рата“ против руског спорта

Како је нагласио, питање је до када ће се наставити такве провокације у дисциплинама где Русија још није све остварила, као што је атлетика. Наиме, Међународна асоцијација атлетских федерација (ИААФ) и даље забрањује учешће руским атлетичарима на међународним такмичењима.

Оптужбе без доказа

Према мишљењу шефа комисије руског Удружења правника за спортско право Сергеја Алексејева, суштина притужби Комитета на Руску антидопинг агенцију, тачније притужби према целој руској страни, јесте у томе што су се наводно догодиле манипулације за време преноса базе података из Московске антидопинг лабораторије и самих узорака.

„Предвиђене су три недеље да се наводне манипулације оправдају и објасне. До сада нисмо видели никаква документа, стога је рано говорити о статусу Руске антидопинг агенције у том погледу“, објаснио је руски правник.

Према његовом мишљењу, шта год да буде одлучено у конкретној ситуацији, то питање нема никакве везе са статусом Руске антидопинг агенције, за коју је потврђено да поштује кодекс ВАДА и која је призната за једну од најбољих светских антидопинг организација.

„Чини се да је ово још једна епизода такозваног ’допинг хладног рата‘, који се води против руског спорта, и то надовезујући се на економске санкције, уплитање НАТО у то питање и на друге елементе притиска на Русију. Стога морамо прегледати документа, видети за шта нас оптужују, који докази постоје за то и колико су валидни“, објаснио је наш саговорник.

Чека се одлука стручњака

„У складу са кодексом Светске антидопинг агенције, постоји могућност жалбе Међународном спортском арбитражном суду на казну Извршног комитета ВАДА, уколико је буде, и то у року од 21 дана“, истакао је Алексејев.

„И последње, одлука суда у случају Руске антидопинг агенције ни у ком случају није директно у вези са могућношћу учешћа руских спортиста на Олимпијским играма у Токију“, изричит је правник.

Стартује нова епизода „допинг хладног рата“ против руског спорта

Министар спорта Русије Павел Колобков је изјавио да су Руска антидопинг агенција и Министарство спорта Русије испунили све захтеве које је Светска антидопинг агенција изнела још 20. септембра 2018. године, када је руска организација обновила своја права. Подсетимо — Руси су тада били обавезни да признају кршења антидопинг правила, а такође и да омогуће Светској антидопинг агенцији приступ бази података у московској лабораторији.

„Учинили смо све што је било до нас. Захваљујући томе, међународне федерације покрећу истраге против неких спортиста, на основу информација које им је пружила Светска антидопинг агенција. Обавештени смо да се база података, коју је ВАДА преузела, разликује од оне чији су копију стручњаци ВАДА преузели у јануару у Москви“, објашњава министар.

„Шта се тачно подразумева под тим одступањима и са чим су она у вези, сазнаће стручњаци обе стране (из области дигиталне технологије), који већ сарађују“, додао је Колобков.

Председник ВАДА необавештен

Интересантно је то што нико не може да наведе ниједан извор информација о махинацијама Руске антидопинг агенције — ни британски медији, ни председник ВАДА Крејг Риди, који је рекао да агенција још не зна шта се догађа.

„Још не знамо да ли је било лажирања или манипулисања подацима, ни шта би то уопште могло бити“, изјавио је Риди.

До летњих Олимпијских игара остало је мање од годину дана. Међутим, како се могло видети из досадашње праксе, ништа не може спречити Међународни олимпијски комитет (МОК) да уклони било који национални олимпијски комитет. Ништа, осим сопствене репутације, зато што ће, ако одлука буде негативна за Русију, МОК морати да призна своју грешку, јер је у фебруару Олимпијски комитет Русије обновио чланство у тој организацији.

Коментар