Приштина први пут преузима микрофон: Спремају ли се замке за Београд

Косово од Босне и Херцеговине преузима председавање међународном иницијативом „Процес сарадње у Југоисточној Европи“, најавио је министар спољних послова у оставци Беџет Пацоли.
Sputnik

Пацоли је рекао да је председавање овом највећом и најважнијом политичком организацијом у региону огроман корак за Косово, које је постало део те иницијативе 2014. године. Иначе, ово је први пут да ће се Косово наћи на челу једне овакве међународне организације од проглашења независности.

Да ли и на који начин Приштина може да злоупотреби свој положај као председавајућа, и шта ће се десити ако не буде представљена са фуснотом — звездицом?

Злоупотреба агенде

Др Александар Гајић са Института за европске студије нема дилему да ће Косово на све начине покушати да искористи ову позицију.

„Наравно да се са позиције председавајуће оваквом регионалном иницијативом Приштини отвара могућност да прави своју агенду и своју селекцију приоритета, односно да намеће теме, а да теме које јој не одговарају гура под тепих или да их опструира. То јој се може са места председавајуће“, наводи наш саговорник.

Гајић подсећа на обавезу Приштине, али и свих других држава, која се односи на међународно представљање Косова.

„Србија је међународним споразумом пристала да се Косово на свим међународним скуповима представља и наступа са звездицом поред имена, која укључује и Унмик и Резолуцију 1244, и која означава статусну неутралност. Уколико се то не буде поштовало, Србија, али и све друге државе које нису признале Косово, имају право да напусте скуп, али и да уложе приговор због непоштовања Споразума о наступању“, напомиње Гајић.

Регион на длану

Према његовим речима, Приштина ће да „барата“ темама које се тичу региона — од царина, па до безбедносне сарадње.

„Није искључено да, уколико буде неких безбедносних активности Албанаца, а које би могле да буду предмет анализе, да их онда председавајући из Приштине потисну у други план“, сматра Гајић.

У сваком случају, они не би требало да наступају као суверена и самостална држава јер су под окриљем Унмика, закључује наш саговорник.

Процес сарадње у Југоисточној Европи покренут је на иницијативу Бугарске 1996, а сматра се организацијом која је поставила темеље за регионалну сарадњу у циљу стварања атмосфере поверења, добросуседских односа и стабилности.

Коментар