Млади Руси све радије иду у војнике

Док су до пре десет година руски младићи на разне начине покушавали да избегну служење војног рока, данас се ситуација умногоме променила, пише лист „Мундо“.
Sputnik

Руска влада почела је да спроводи низ реформи како би војну службу учинила привлачнијом, а то је донело резултате: руска армија је сада квалификованија и подмлађена, наводи лист.

У Русији почиње јесења регрутација, која ће трајати до 31. децембра. Према подацима Главне организационо-мобилизационе управе Генералштаба Русије, прошлог пролећа је позив за служење војног рока добило 135.000 људи.

„Мундо“ пише да су веома дуго поједини младићи уписивали постдипломске студије, подмићивали војне службенике или набављали медицинска оправдања да би избегли служење војске.

Пре десет година, руска влада је почела да спроводи низ реформи како би војну службу учинила привлачнијом, а то се показало као успешно.

Млади Руси све радије иду у војнике

Лист наводи да је након распада Совјетског Савеза нагло пао борбени дух и да се знатно погоршало материјално стање војника. Након што је Владимир Путин постао председник Русије, један од приоритета рада владе био је да се та ситуација промени.

Генерал-потпоручник Јевгениј Бурдински је изјавио да је током јесење кампање за регрутацију прошле године на служење војног рока упућено 132.000 људи, исто као и ове године. Према подацима Главног војног тужилаштва, од 2012. број оних који избегавају служење војске смањен је за више од 30 одсто.

„Захваљујући скраћењу војног рока на годину дана нестала је подела регрута по старешинству, због чега се сада из године у годину смањује број оних који избегавају обавезну војну службу“, наводи представник Министарства одбране Алексеј Комаров и додаје да се у последње време знатно побољшао однос младих Руса према армији.

У оквиру недавно уведеног система, посебна пажња се поклања војницима по уговору. Од 2012. године њихов број је утростручен и сада их има више од 400.000. Алексеј Комаров сматра да то говори о порасту престижа војне службе у јавном мњењу.

„То је у великој мери повезано са стварањем специјализованих одреда у руској армији, у којима грађани који имају високо или средње професионално образовање, или имају научна или спортска достигнућа, могу да развијају своје вештине и током војне службе“, додао је Комаров.

„Мундо“ закључује да се руске оружане снаге данас више уздају у професионалце или војнике по уговору него на регруте. Председник Русије Владимир Путин поновио је средином априла давну идеју о укидању војног рока, али је додао да су за остваривање такве „револуције“ потребни време и одговарајуће финансије. 

Коментар