У Централноафричку Републику стигли агенти ЦИА

Америчка обавештајна служба послала је групу агената у Централноафричку Републику, након што су тамо стигли руски стручњаци, изјавио је саветник за националну безбедност председника Централноафричке Републике Валериј Захаров за телевизију „Русија 1“.
Sputnik

Крајем септембра објављен је први део репортаже, у којој је телевизијска екипа показала место 20 километара северно од града Сибјута, где су 2018. године убијени руски новинари Орхан Џемал, Александар Расторгујев и Кирил Радченко. Осим тога, телевизија је први пут објавила видео-доказе возача који је преживео пуцњаву на телевизијску екипу.

У репортажи је приказан и хотел у коме су, према саветниковим речима, смештени Американци. Захаров је испричао да се ради о малој групи. Део агената ЦИА налази се у хотелу, али они се углавном аутомобилима возе по граду и одређују координате.

„Они су признали: дуго нисмо били овде, али смо због вашег присуства морали да дођемо“, рекао је Захаров.

Према његовим речима, Американци су почели активно да пружају помоћ Влади ове земље.

Фалсификатима покушавају да елиминишу Русију из пребогате Централноафричке Републике

„Односно, испоставља се да је Русија све охрабрила да пружају још већу помоћ. То јест, сви су почели да се такмиче ко ће више помоћи Централноафричкој Републици“, објаснио је он.

Министар одбране земље Мари Ноел Којара изјавила је у репортажи да је у ЦАР већ стигла друга партија руског наоружања у 14 авиона и да су испоруке извршене под контролом инспектора УН. Ради се о малокалибарском оружју — митраљезима, муницији и пиштољима.

Ситуација у ЦАР

Ситуација у Централноафричкој републици погоршала се почетком децембра 2013. године, када су се у Бангију догодили сукоби између милитаната и хришћанских побуњеника. Савет безбедности УН први пут је увео општи и потпуни ембарго на оружје у Централноафричкој Републици 2013. године.

Уједињене нације су усвојиле резолуцију којом је земљама чланицама УН забрањено да достављају оружје Централноафричкој Републици, учествују у обуци њених грађана или да тамо шаљу плаћенике. Касније су ембаргу на оружје додате и забрана путовања физичким лицима и замрзавање имовине физичких и правних лица, чију листу утврђује Одбор за санкције.

Савет безбедности УН је почетком 2019. године једногласно гласао за продужење санкција Централноафричкој Републици до 31. јануара 2020. године. Текст резолуције предвиђа да се мандат експертској групи која помаже Одбору за санкције Централноафричкој Републици продужи до 29. фебруара 2020. године.

Раније је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио да Москва са својим партнерима у Савету безбедности УН разматра могуће укидање ембарга на оружје.

Коментар