Гласови побројани, чека се Запад да изабере победника

Најважнији избори од како је Косово једнострано прогласило независност 2008. године, донели су победу радикалном покрету Самоопредељење и апсолутну победу Српске листе.
Sputnik

Резултат другопласиране странке Исе Мустафе ДСК и треће место ПДК странке коју води Кадри Весељи, сасвим сигурно говоре да су Албанци постигли оно што су хтели — да не зависе од Срба у парламенту.

Коју год постизборну комбинацију Албанци да изаберу, чека их међународна заједница са захтевом да наставе дијалог са Београдом.

Ко ће стати на црту Београду?

Стефан Сурлић са Факултета за политичке науке Универзитета у Београду каже да ако би се анализирале политичке изјаве главних актера избора на Косову, могао би се извести закључак да је Кадри Весељи и ДПК најавио одлазак у опозицију.

„С друге стране, највише симпатија једна према другој показале су странке Исе Мустафе и Аљбина Куртија и то за сада делује као најреалније постизборно савезништво, то јест, коалиција која би имала и сигурну већину у парламенту“, каже Сурлић.

Међутим, не би требало пренебрегнути да пресудну улогу у постизборном процесу имају међународни актери и да ће се коалиција диктирати пре свега према условима за наставак дијалога са Београдом и постизање финалног споразума.

„Сада је отворено питање каква коалиција би довела до коначног решења, односно, до могућег компромиса са Београдом. Према досадашњим изјавама, и Курти и Вљоса Османи (ДСК) били су врло децидни да нема попуштања према Београду, али бих оставио отворен простор за међународни утицај, под којим би могло да дође до попуштања и укидања такси, а тиме и отварања пута за наставак дијалога“, верује наш саговорник.

Тактика ПДК

Сурлић каже да иако највеће шансе има коалиција Курти-Османи, он не би искључио ни опцију са ПДК у власти, иако су рекли да са њима неће да преговарају. Али, уколико буде притиска са стране...

„Уколико дође до кадровских преговора и Тачи подржи Вљосу Османи за премијерку, лако може доћи и до лидерске сујете од стране Аљбина Куртија, за кога, ипак, мислим да неће пропустити прилику да постане премијер и испуни себи жарку жељу да он буде тај који ће водити преговоре са Београдом“, истиче Сурлић.

Сурлић каже да без обзира на ставове које је Курти износио, он је пре свега амбициозан политичар и врло свестан шта значи прагматизам у политици. А време ће показати да ли ће његове експлозивне изјаве у будућности остати или ће бити практичан и способан да преузме полуге власти.

Што се тиче Српске листе, наш саговорник каже да је њена убедљива победа сасвим довољан путоказ Албанцима да ће морати да уважавају ставове које они износе, посебно у процесу наставка дијалога са Београдом.

Коментар