Додик нам открива свој нови предлог: Укључити и Русију у разговоре БиХ, Србије и Турске 

Уочи почетка трилатералног састанка БиХ—Србија—Турска, српски члан Председништва БиХ Милорад Додик је рекао да га је срамота што чланови Председништва долазе у Београд без заједничког става, истакавши да председавајући Жељко Комшић нема иницијативу за договор.
Sputnik

За Додика је потпуно позитивна улога српског и турског председника на пројекту ауто-пута Београд—Сарајево и наглашава да све оно што је требало да учине — они су урадили. Али, напомиње, изостао је део за који је била задужена Босна и Херцеговина.

„Шта ја сада да кажем — нема Савета министара који треба да направи међудржавни уговор са Турском и са Србијом. Идемо споро. Док сам био председавајући Председништва окупио сам све из ентитета и рекао шта је траса, а после тога се ништа није радило. Нема договора са Анкаром о томе да добијемо повољније финансирање. Велики терет за односе је и то што Ердоган тражи од Сарајева да му се испоруче њихови држављани за које сматра да су учествовали у државном удару 2016. Али се и то одуговлачи. Ако неко нема двојно држављанство и ако му неко није дао азил, а ако га потражује матична држава, не видим разлога да оклевамо“, рекао је Додик.

На питање да ли председник Турске може да помогне у формирању Савета министара, Додик каже да је Ердоган у априлу у Анкари био веома коректан, јер је његов став био: „Прво формирајте Савет министара, па одлучујте о чланству у НАТО-у“, али да се ради све обрнуто.

Зашто је Ердоган одустао од реченице „Косово је Турска“

„Данас је састанак у Београду, а почела је и војна операција Турске у Сирији, и чуо сам да Комшић намерава да се томе супротстави. А шта њега брига за то? Како да се сагласимо са тим? Ја сматрам да је то унутрашња ствар Турске“, рекао је српски члан Председништва БиХ.

Додик додаје да је за Србе и РС веома важно да Турска више није она земља из доба Мевлута Чавушоглуа, који је често долазио у Сарајево и сејао поруке које су разједињавале, које су биле лоше за наш народ. Када изузмемо неке раније поруке, Ердоган је данас веома захвалан саговорник, јер га интересује договор у БиХ, наглашава наш Додик.

„Не треба бити наиван, Ердоган ће увек са већом симпатијом гледати интересе Бошњака него осталих народа, али у практичном понашању нуди своју подршку консензусу и договору Босни и Херцеговини. Зато је могуће данас са овом Турском разговарати и очекивати да добијемо помоћ. Сматрам да би, имајући у виду побољшане односе Турске и Русије, требало да разматрамо могућност да се у форми квадрилатерале састану Србија, БиХ, Турска и Русија, па можда и Хрватска. Хрватска ће чекати шта ће јој рећи са запада, али би то био форум који би прикупио ауторитете и на који би народ у БиХ гледао са поштовањем. Наравно да се то неће свидети овим са Запада, али шта да радимо“, изјавио је Додик.

Коментар