Почетак рата против Курда: Амбиције Турске много веће него што изгледају

Војну операцију коју је у понедељак покренула Турска на северу Сирије против курдских наоружаних група треба тумачити као почетак рата против Курда, што значи да је одлука турског председника Реџепа Тајипа Ердогана била заиста озбиљна, те се могу у наредним данима очекивати жестоке борбе, тврде аналитичари.
Sputnik

Турски авиони су у ноћ са понедељка на уторак извели ваздушни напад на објекте курдских наоружаних група на северу Сирије. Ту информацију пренела је локална телевизија „Мајадин“, а у извештају медија у Сирији, Саудијској Арабији и Ирану мета турских снага био је био командни центар наоружане групе коју подржава курдски покрет Сиријских демократских снага у граду Ал Маликија.

Турска бомбардовала базу Курда, спремне и копнене снаге (видео)

Иако још нема података о жртвама, у видео-снимцима који су се појавили на друштвеним мрежама и на телевизији РТ, као и на појединим медијима у Саудијској Арабији, приказани су напади турских авиона на курдске борце код сиријско-турске границе, у провинцији Ал Хасака. Претходно су турски авиони, током целог дана, вршили интензиван надзор пограничне зоне.

Војни аналитичар и руководилац Центра за изучавање проблематике националне безбедности Александар Жилин сматра да су планови Ердогана далеко већи него што се то чини на прву лопту. Идеја је да се територија Турске прошири и мало је вероватно да ће тек тако Турска напустити Сирију, упркос његовим тврдњама да ће се тамо налазити привремено.

Упитан да прокоментарише због чега још није познато да ли у овом нападу Турске има жртава, Жилин за Спутњик каже да се о томе намерно ћути како се не би дизала прашина у јавности.

„Ако је судити по нападима које је извела Турска — и из ваздуха и са копна, односно бомбардовањем и гранатирањем из артиљеријских система, жртава би требало да буде и то значајан број“, наглашава.

Турска узвраћа Трампу на претње

Убрзо након покретања војне операције Турске стигло је оштро упозорење Анкари од председника САД Доналда Трампа, који је запретио да ће „уништити турску економију“ ако буде проценио да је она „прекорачила овлашћења“ у Сирији.

„Турска има задатак да држи борце ДАЕШ-а под контролом након што се амерички војници повуку“, поручио је Трамп и нагласио и да су снаге Курда на северу годинама од америчке владе добијале огромне суме новца, као и опрему и наоружање.

Међутим, турске власти су оштро реаговале на ову изјаву Трампа, а заменик председника Фуат Октај рекао је да „Турска није земља која функционише под претњама, већ да самостално одређује свој пут и никада неће дозволити да се створи терористички коридор дуж њених граница“.

Дамаск позива Курде да му се придруже

А у међувремену је стигла и прва реакција званичног Дамаска, а заменик министра спољних послова Сирије поручио је Курдима да „не скачу у понор“, већ да се придруже Влади и мирном решавању сиријског конфликта.

„Говорили смо вам да ће пре или каснија страна подршка на северу Сирије престати, тако се и десило. Сада сте изгубили све. Међутим, Сирија позива сву своју децу да заједнички решимо све наше проблеме“, рекао је он.

Огласили су се и сиријски Курди који су запретили Вашингтону да ће покренути дијалог са властима у Дамаску, као и са представницима Русије уколико САД заиста напусте територију која се граничи са Турском.

Подсетимо, почетак операције турских снага на северу Сирије најављен је након разговора турског председника Реџепа Тајипа Ердогана са Доналдом Трампом, када је саопштено да ће се снаге америчке војске повући из тог дела Сирије, а Бела кућа је нагласила да Пентагон неће учествовати у било каквој војној операцији Анкаре. Јуче су америчка војна возила снимљена док су напуштала пограничне градове Сари Кани и Тал Аб-јад.

Коментар