Боцан-Харченко: У америчком ставу о Косову не видимо шансу за дијалог

У више наврата смо наглашавали да, пре свега, треба анализирати став САД о Косову и преговорима. За сада не видимо у том ставу промене које би давале бољу шансу за дијалог. Специјални изасланици и њихово именовање су само спољни атрибути.
Sputnik

Овако је Александар Боцан-Харченко, руски амбасадор у Београду, прокоментарисао за „Новости“, одлуку шефа Беле куће Доналда Трампа да за специјалног изасланика за „мировне преговоре“ Београда и Приштине именује Ричарда Гренела, који ће ново задужење обављати паралелно са функцијом амбасадора САД у Немачкој.

Постављење „малог Трампа“, како Гренела иначе зову у дипломатским круговима, највише због његовог „булдожерског“ политичког стила, сличног стилу америчког председника, уследило је само месец дана након што је заменик помоћника државног секретара САД Метју Палмер именован за специјалног представника за Западни Балкан, са задатком да откочи дијалог Београда и Приштине.

На питања — да ли се овим последњим потезом Беле куће умањује улога ЕУ у процесу преговора, да ли ће и званична Москва именовати специјалног изасланика за дијалог, као и ко би то могао бити, амбасадор Боцан-Харченко каже:

„Што се тиче ЕУ, Брисел је сам смањио своју улогу, дозволивши Приштини да блокира раније постигнуте споразуме, да уведе таксе, да некажњено учини све за подривање и стагнацију дијалога. Ако постоји жеља за обнављањем дијалога, треба узимати у обзир извесне, оправдане захтеве Београда. То је питање које изискује прворазредну пажњу“, навео је амбасадор.

Коментар