„Верујем да постоји могућност, можда погрешно верујем, али желим да пробам. Не могу да кажем колико ће ми за то бити потребно времена, више од годину дана, чини ми се, не можемо да изгубимо, откад смо почели да говоримо о новом формату ’Минска‘, новој групи у минском процесу“, рекао је Зеленски новинарима.
Украјински председник је додао да не зна како ће се развијати догађаји, пошто се још није сусрео с лидерима земаља учесница у „нормандијском формату“ за преговарачким столом.
Председник Украјине је изјавио да има резервни план за решавање кризе у Донбасу, али није желео да открива његове детаље.
„Имамо ’план Б‘. Не желим сада о њему да говорим“, рекао је Зеленски током медијског маратона.
Украјински председник је рекао да не жели да сукоб у Донбасу буде замрзнут, али да не може да гарантује да се то неће догодити.
„Заиста не бих волео да сукоб у Донбасу буде замрзнут. Заиста не бих волео да имамо Придњестровље или Абхазију. Заиста то не желим, али не могу да гарантујем стопроцентно да се то неће догодити“, рекао је Зеленски.
Према његовом мишљењу, територија Донбаса која није под контролом Кијева „практично представља Придњестровље“.
„Једино што нас данас разликује од Придњестровља јесте то што се овде чују пуцњи“, додао је Зеленски.
Придњестровље, у којем 60 одсто житеља чине Руси и Украјинци, тражило је излазак из састава Молдавије још пре распада Совјетског Савеза, страхујући да ће се на таласу национализма Молдавија ујединити с Румунијом. После неуспешног покушаја молдавских власти да насилно реше проблем 1992. године, Придњестровље је постало територија која није под контролом Кишињева.
Незадовољан Минским споразумом
Украјински председник је изјавио да није задовољан Минским споразумом и редоследом корака за решавање сукоба у Донбасу.
„Нисам у целини задовољан минским документом који је био потписан. Тражимо одговоре на нека сложена питања која постоје у ’Минску‘, а најважније је да тражимо редослед остваривања догађаја. Нисмо задовољни целим тим поретком који постоји у документу из Минска, о томе желимо да разговарамо у ’нормандијском формату‘. О свему томе ће морати да разговарају лидери (земаља ’нормандијског формата‘ — Француске, Немачке, Русије, Украјине), а не представници (преговарачких страна) у Минску, јер, нажалост, представници у Минску не могу да реше то питање“, рекао је Зеленски.