Додик честитао Хандкеу: Правда није поптуно изгубљена

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик честитао је аустријском писцу Петеру Хандкеу на Нобеловој награди за књижевност, истичући да је признање које је добио доказ да правда није у потпуности изгубљена.
Sputnik

„Ви и Ваше свеукупно утицајно књижевно дело сте ту награду и заслужили“, оценио је Додик и навео да су сви грађани Републике Српске са одушевљењем примили ту вест.

„Посебна осећања и поштовање према Вама, поред књижевног дела, гајимо као великом праведнику данашњице и великом пријатељу Срба и Србије, који се, када су многи у свету ћутали, гласно успротивио НАТО бомбардовању Срба у БиХ и Србији“, нагласио је Додик у честитки, преноси Срна.

Српски члан Председништва БиХ захвалио је Хандкеу на бескомпромисним ставовима и као човеку који изнад свега поштује истину за коју се увек борио, посебно када је реч о српском народу.

„Захваљујемо Вам још једном на разумевању које сте показали заступајући праведне српске интересе и хвала на Вашој дивној литератури. Нобелова награда коју сте добили доказ је да правда није у потпуности изгубљена. Примите још једном моје и честитке свих грађана Републике Српске“, навео је Додик у честитки.

Шведска краљевска академија доделила је јуче Петеру Хандкеу Нобелову награду за књижевност због, како је наведено, утицајног рада који са лингвистичком генијалношћу истражује периферију и посебност људског постојања.

Хандке је познат по својој подршци Србији и Србима и ставу да кривицу за рат не треба пребацивати на српску страну. Због тих ставова је постао „отпадник“ светске интелектуалне заједнице.

Хандке је у знак протеста против НАТО бомбардовања СР Југославије вратио Бихнерову награду вредну 50.000 евра, а од немачког министра је захтевао да му врати све његове књиге.

Петер Хандке је један од најсвестранијих и најплодоноснијих писаца немачког говорног подручја. Написао је стотинак књига које укључују романе, драме, збирке песама, филмске сценарије.

Добитник је бројних награда — Кафкине, Шилерове, Ибзенове, као и признања „Томас Ман“ и „Милован Видаковић“.

Коментар