Фејсбук блокирао налог портала агенције „Русија севодња“ о Арктику

Фејсбук је уклонио страницу на енглеском језику једног од сајтова агенције „Русија севодња“, портала Arctic.ru, саопштила је прес-служба агенције и овај потез назвала цензуром.
Sputnik

„Блокирање странице Arctic.ru је у оквиру данашњег западног схватања концепта слободе говора: она постоји, али не за свакога, а за руске медије она уопште више не постоји. Фејсбук је прво блокирао налоге наших новинара, а сада је дошао до природе и белих медведа. Све схватамо — стратешки противник и тако даље. Али престаните са покушајем да учите цео свет својим ’демократским‘ вредностима. И зовите ствари својим именом. У овом случају — цензура“, истиче се у саопштењу.

Иначе, ово није први случај неоснованог блокирања информационих ресурса агенције. У јануару ове године ова друштвена мрежа блокирала је странице Спутњика и налоге запослених. Прошле недеље је Фејсбук такође без објашњења блокирао страницу РТ пројекта са рецептима руске кухиње. Сада — арктички пројекат агенције „Русија севодња“.

Шеф дирекције за државне интернет-пројекте Јелена Давидова рекла је да од почетка октобра на енглеском налогу портала на Фејсбуку није било могуће објављивање видео-материјала, а сви наши захтеви администраторима о томе остали су без одговора. Након тога забрањена су сва објављивања, навела је она и додала да ће сајт наставити да тражи разјашњење узрока блокирања од стране администрације ове друштвене мреже.

„Били смо максимално аполитични, придржавали се чињеница и покушавали да не изражавамо сопствено мишљење. Објављивали смо законске иницијативе и акте о очувању и развоју арктичких територија, информације о животињама на Арктику и малобројним аутохтоним народима, историји арктичких експедиција“, објаснила је Давидова.

Међутим, Фејсбук није одговорио ни на један захтев о узроцима блокирања странице.

Arctic.ru је специјални пројекат новинске агенције „Русија севодња“ који је почео са радом 1. августа 2015. уз финансијску подршку Руског географског друштва. Сајт објављује текстове о проблемима природних ресурса и инфраструктуре Северног морског пута, економије, међународне сарадње, екологије, очувању културе аутохтоних народа Севера, туризма и одмора у арктичком региону.

Коментар