„Уложио сам много напора по питању Северне Македоније и Албаније. Не желим сам себе да хвалим, али мислим да имам одређени ауторитет у Европском савету“, рекао је Борисов, али и нагласио да је управо он био тај који је убедио своје европске колеге да са теме војне операције Турске пређу на питање Скопља и Тиране.
„Рекао сам им — колеге, хајде да им дамо другу шансу. Боли ме то. Неки су чак и име државе променили. Дајте им перспективу, хајде да поново то питање размотримо. Сви су ме погледали, али је Доналд Туск тада предложио да то заиста и учинимо“, навео је.
Борисов је такође рекао и да је француски председник био у праву када је рекао да је првенствено у Северној Македонији и Албанији неопходно да се дистгне консезус политичких снага у тим земљама.
Подсетио је и на ситуацију са Србијом, када је Борис Тадић био председник, рекавши да му је тада бивши председник Француске Никола Саркози рекао да, уколико оријентација земље зависи само од једног човека, не треба сматрати да је та земља спремна да у ЕУ и уђе.
Борисов је рекао да је управо таква ситуација и у Северној Македонији и у Албанији — власт можда и одобрава улазак у ЕУ, али нико не зна да ли би то било исто тако, ако би на власт дошла опозиција.
„Када је Бугарска улазила у ЕУ, имали смо апсолутни консензус — и актуелна власт и опозиција. Сви смо тежили ка ЕУ. Ко год да је дошао на власт, наша оријентација се не би променила“, закључио је Борисов.