Подла провокација америчких бомбардера на небу изнад Крима

Два стратешка бомбардера Б-52Х „Стратофортрес“ америчког Ратног ваздухопловства извела су тренажни лет изнад Црног мора симулираjући напад на Крим, што се доживљава као још једна провокација на границама Русије.
Sputnik

Команда Оружаних снага САД у Европи је саопштила да је тренажни лет изнад Црног мора изведен у оквиру интеграције и припреме за сарадњу са европским савезницима и партнерима.

Сви ти летови су бесмислени

Према подацима ваздухопловног ресурса „Плејн радар“, лет је обављен 19. октобра. Једна од летелица Б-52Х приближила се Криму и симулирала бомбардовање

У саопштењу се наводи да је тренажни лет трајао 12 часова, а током њега је одржана заједничка обука са војницима из Румуније, Украјине и Грузије.

Руски војни експерти објашњавају да Пентагон није случајно објавио информацију о том лету и сматрају да се иза тог „информационог напада“ крије покушај Вашингтона да ојача свој утицај у Европи и, конкретно, у црноморског региону, нарочито након неуспеха у Сирији и губитка утицаја на целом Блиском истоку.

Аналитичари овакве летове доводе у везу са политиком и пропагандом, јер такви маневри треба да покажу америчким савезницима да је Црно море и даље у зони интереса Сједињених Држава. Међутим, са становишта војних задатака, истичу експерти, сви ти летови су бесмислени.

Подла провокација америчких бомбардера на небу изнад Крима

САД веома активно генеришу све врсте вежби на Црном мору, укључујући заједничке маневре са земљама као што су Украјина и Грузија, а такође редовно шаљу своје ратне бродове у луке држава Црног мора, које су део НАТО блока. Дакле, показују да је НАТО, наводно, газда у Црном мору. То, наравно, дестабилише ситуацију и изазива озбиљне тензије, посебно када се приближе нашим границама. У тим сложеним условима, наше трупе поуздано чувају државне границе. И треба имати на уму да су наше могућности веома велике и да адекватно реагујемо на све претње“, рекао је за Спутњик руски војни експерт Андреј Кошкин.

Неопходност даљег јачања војске Русије

Војни стручњаци кажу да снаге које Русија има на Криму, а то су Црноморска флота, обалски ракетни системи, ударни авиони и одељење противваздушне одбране са седиштем у Севастопољу — ракетни системи дугог домета С-400, могу да за неколико минута униште сваки објекат који покуша да изврши агресију на Русију.

Шеф Комитета за међунационалне односе и питања народне дипломатије кримског Парламента Јуриј Гемпел је тренажни лет стратешких америчких бомбардера над Црним морем назвао „подлом провокацијом“, која потврђује неопходност даљег јачања војске и морнарице Русије.

Према његовим речима, Оружане снаге Русије ће, по потреби, правовремено и адекватно одговорити, а безбедност Крима осигурана је на највишем нивоу.

„Кримљани се немају чега плашити“, истакао је Генпел.

Министарство одбране Русије је саопштило да је руски ловац дочекао америчког бомбардера Б-52Х изнад Црног мора док се приближавао граници Русије и да га је пратио.

Док се приближавао државној граници Русије, америчког бомбардера је пресрео руски ловац Су-27, који га је пратио током целог лета дуж границе територијалних вода Русије, на удаљености од око 70 километара од границе.

Након извршења задатка, Су-27 се вратио у базу на Криму.

Иначе, стратешки бомбардер Боинг Б-52Х „Стратофортрес“, произведен педесетих година прошлог века, и даље је главни авион дугог домета америчких Ваздухопловних снага, а ово није први случај да се амерички бомбардери појављују у близини руских граница.

Последњих година Русија редовно указује на до сада невиђене НАТО активности на својим западним границама, док НАТО своје акције правда „одвраћањем од руске агресије“.

Москва је више пута изразила забринутост због нагомилавања снага Савеза у Европи и сваки пут је истицала да Русија никоме не представља претњу, али да неће занемарити акције које су потенцијално опасне по њене интересе и безбедност земље.

Коментар