Путин: Русија афричким земљама отписала 20 милијарди долара дуга

Русија је одлучна да ојача сарадњу са афричким земљама, а некима од њих је отписала дугове у износу већем од 20 милијарди долара, рекао је председник Русије Владимир Путин на маргинама форума „Русија-Африка“, који се одржава у Сочију.
Sputnik

„Многе руске компаније дуго и успешно сарађују са партнерима из различитих сектора афричке привреде и усмерене су на повећање присуства у Африци. Ми ћемо подржавати такве планове и на државном нивоу“, нагласио је руски лидер.

Он је додао да је Русија отписала дугове афричким земљама, али није прецизирао о којим државама је реч.

„Наша земља учествује у иницијативи за олакшавање дужничког терета афричким земљама. Укупан износ отписаног дуга до данас премашује 20 милијарди долара“, рекао је он.

Путин је додао да су са низом држава покренути заједнички програми, који предвиђају коришћење дужничких средстава за финансирање националних пројеката економског раста.

Руски председник је такође прокоментарисао чињеницу да се трговински обрт између Русије и Африке и више него удвостручио, те да је премашио 20 милијарди долара.

„Чини ми се да је то премало. Од тих 20 милијарди, 7,7 милијарди отпада на нашу трговину са Египтом, што је 40 одсто. У Африци има много наших потенцијалних партнера, са добрим перспективама за развој и огромним потенцијалом раста“, истакао је Путин.

Лидер Русије је констатовао да афричке земље привлаче све већу пажњу руских пословних кругова.

„Развој пословних односа између Русије и афричких земаља одговара нашим заједничким националним интересима“, закључио је председник Руске Федерације.

Данас је у Сочију почео први самит и пословни форум „Русија-Африка“, којим ће заједно председавати председник Русије Владимир Путин и његов египатски колега Абдел Фатах Сиси. На овај догађај су позвани лидери све 54 афричке земље, а чак 43 лидера су потврдили своје присуство.

Од самита се много очекује у вези са продубљивањем политичке, економске и трговинске сарадње између Москве и земаља афричког континента.

Коментар