Русија: Приморани смо да предузмемо одбрамбене мере због НАТО-а

Москва и Минск су приморани да предузму заштитне мере као одговор на претње њиховој безбедности због повећања борбеног потенцијала НАТО-а у непосредној близини граница Савеза Русије и Белорусије, рекао је министар одбране Русије Сергеј Шојгу на заседању заједничког колегијума војних одељења те две државе.
Sputnik

„Као одговор на размештање снага Северноатлантског блока у близини наших граница и реализацију НАТО иницијативе ’4 пут 30‘ приморани смо да предузмемо мере одбрамбеног карактера. У том циљу јачамо потенцијал наших трупа и плански их наоружавамо новим оружјем“, казао је министар.

Према његовим речима, главни фокус је на „развоју регионалног организовања трупа Русије и Белорусије и заједничке борбене и оперативне обуке“.

Према Шојгуовој оцени, ситуација на западном стратешком правцу „остаје напета“.

„НАТО наставља да шири свој борбени потенцијал и војну активност у Европи. Јача своје војно присуство, распоређује додане војне контингенте и офанзивно наоружање. Поред система ПРО који је распоређен у Румунији, Америка поставља такав систем и у Пољској. Редовно се одржавају војне вежбе, модернизује се инфраструктура морских лука, аеродрома и других војних објеката у земљама Алијансе. Значајно се повећао интензитет обавештајних активности“, објаснио је министар одбране.

Шојгу је истакао да „Запад оправдава своју војну политику потребом да се обуздају наводно агресивне намере Русије“.

У складу са тим, према његовим речима, „у току је велика информативна кампања како би се дискредитовала улога Савеза Русије и Белорусије у обезбеђивању регионалне безбедности и како би се проузроковао раскид братских односа између две земље“.

Говорећи о развоју регионалне организације трупа Русије и Белорусије, министар је споменуо успешне војне вежбе „Штит савеза 2019“, које су одржане у септембру, и истакао да су оне биле „искључиво одбрамбеног карактера“. У њима је учествовало око 12.000 војника и 950 јединица војне технике.

Он сматра да данас приоритети Русије и Белорусије „треба да буду сарадња у развоју оружаних снага, усаглашена политика у области одбране и узајамно коришћење војне инфраструктуре“.

Раније су из НАТО-а саопштили да је иницијатива „4 пут 30“ разрађена у интересу повећања борбене готовости Алијансе. Њом су се савезници обавезали да у случају неопходности Алијанси на располагање ставе 30 батаљона, 30 ескадрила и 30 борбених бродова на коришћење 30 дана.

Коментар