„Вероватноћа да ће Земљу погодити снажна соларна олуја на врхунцу сунчеве активности прилично је висока. Важно је узети у обзир да свемирско време има огроман утицај, не толико на здравље људи, колико на електронику, техничка средства и системе, који се у последње време брзо развијају“, рекао је он.
Минлигарејев је такође објаснио какву све штету може проузроковати соларна олуја.
„Моћна соларна олуја може довести до масовног прекида електричне енергије, свих врста комуникације, водоводних и топлотних система и то у периоду од неколико седмица до неколико месеци. Олуја може проузроковати и претерано зрачење посаде и путника у авионима, озбиљне инциденте са сателитима, кућним навигационим системима, високопрецизним системима за навигацију које користе бродови и авиони“, додао је научник.
Према његовим речима, ако тада сва емисија соларне материје крене у правцу Земље, то ће за човечанство бити глобална штета планетарног обима.
Минлигарејев је као пример навео веома снажну геомагнетну олују која се догодила у септембру 1859. године, коју је проузроковала моћна активност Сунца. Олуја је довела до квара на телеграфским системима у Европи и Северној Америци. Научник је подсетио и на најмоћнију експлозију на Сунцу у савременој историји која се догодила у октобру 2003. године, а која је проузроковала оштећења на сателитима и прекид у телефонској и мобилној комуникацији.