Русија: Нафтна поља у Сирији треба да контролише Дамаск

Нафтне области на североистоку Сирије треба да буду под контролом сиријске владе, изјавио је специјални представник председника Русије за Сирију Александар Лаврентјев, коментаришући америчке снаге које се налазе у околини сиријских нафтних поља.
Sputnik
„Наравно, њих (та нафтна поља) треба да контролише сиријска влада. Верујемо да је то једини излаз“, констатовао је Лаврентјев.

Раније је шеф Пентагона Марк Еспер изјавио да ће Сједињене Америчке Државе штитити нафтна поља у Сирији и одговарати силом на покушаје да се она заузму. Према његовим речима, амерички војници не намеравају да тамо пуштају ни Русију ни сиријску војску.

Повлачење курдских снага

Русија очекује да ће курдске формације успети да напусте пограничну зону с Турском на североистоку Сирије, изјавио је Лаврентјев.

Рок за повлачење курдских снага из пограничне зоне дужине 30 километара на североистоку Сирије, који је одређен руско-турским меморандумом, истиче у уторак у 16 сати по средњоевропском времену.

„Надамо се, видећемо. Не бих рекао да нема гаранција (да Курди неће успети да повуку своје снаге у року од 150 часова предвиђеног меморандумом). Постигнут је договор између наших председника, што значи да су и један и други председник дали неке гаранције“, објаснио је Лаврентјев.

Руско-турски меморандум

У уторак су председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, после шесточасовних преговора потписали меморандум о разумевању у десет тачака. У њему се, између осталог, говори да се од 12 часова 23. октобра 2019. на сиријску страну сиријско-турске границе изван зоне турске операције „Извор мира“ уводе јединице руске војне полиције и сиријске пограничне службе.

Они ће помагати при повлачењу курдских јединица и њиховог наоружања на 30 километара од сиријско-турске границе, што би требало да буде завршено у року од 150 сати. Од тог тренутка почеће заједничко руско-турско патролирање у дубини од 10 километара од границе према западу и истоку од области у којој се изводи операција „Извор мира“, осим града Камишлија.

Коментар