Америка зна: Русија има последњу реч по питању Косова

Америка је оштро наступила у намери да по убрзаном поступку реши најважније питање на Балкану — статус Косова. Да ли је тренутак да се у тај процес активно укључи и Русија?
Sputnik

Бивши амбасадор СРЈ у Уједињеним нацијама Владислав Јовановић и дипломата у пензији Зоран Миливојевић сагласни су: шта год да сада раде Америка или Запад, на крају ће се наћи пред Русијом у СБ УН. Другим речима — Русија ће имати последњу реч. Такође, уколико се мења формат преговора, наши саговорници оцењују да би одмах требало укључити и Москву.

Јовановић за Спутњик каже да је Русија на неки посредан начин већ присутна у преговорима Београда и Приштине. Али када дође до одлучујућег тренутка, поред водећих држава ЕУ и Вашингтона, морале би директно да се укључе и Русија и Кина и да се онда косовско питање размотри у оквиру УН и Резолуције 1244.

Америка чврсто стисла

„И то би морало да се решава у оквиру одлуке Бадинтерове арбитражне комисије о томе да све бивше југословенске републике постају независне у републичким границама. СРЈ је у УН примљена у републичким границама, а у оквиру Србије је било и Косово и Метохија. Дакле, то би требало поставити као почетну основу за проналажење коначног и трајног решења. То би требало да буде поступак заснован на међународном праву и принципима Савета безбедности УН-а“, наводи Јовановић.

Америка зна: Русија има последњу реч по питању Косова

Наш саговорник каже да се за сада не зна да ли ће до ове опције доћи и додаје да нам, на жалост, остаје само да чекамо. Америка, сматра он, у овом тренутку није спремна да из руку испусти Косово, као стечено добро после неовлашћене војне агресије на Србију и СРЈ.

На питање да ли би управо због свега тога Русија и требала да се јавно укључи у преговоре, Јовановић одговара:

„Било би добро, мада се она индиректно већ укључила, јер је неколико пута нагласила да преговоре подржава, али само на основу Резолуције 1244. То значи да нешто што је испод тога, а Бриселски споразум то јесте, мора да се подигне на ниво Резолуције 1244. А она предвиђа не независност Косова, већ независност Србије у оквирима међународно признатих граница.“

Његов колега Зоран Миливојевић не мисли да ће Америка успети да косовско питање пребије преко колена.

Русија следи Србију

„Став Русије је јасан и ту нема никакве дилеме. Дакле, било која верификација некаквог споразума који предвиђа регулисање статуса Косова и Метохије подразумева да све прође кроз СБ УН. А Русија инсистира да тај споразум буде на платформи међународног права и на основу Резолуције 1244. Амбиција Америке, Приштине и НАТО да такозвано Косово постане чланица УН и да добије пун субјективитет и не може да се оствари без СБ УН и Русије“, додаје Миливојевић.

Он верује да је Америка свесна да је Русија индиректно укључена у преговоре и шта год да Вашингтон жели да изгура — опет мора добити сагласност од Русије.

„Према томе, подразумева се да је Русија укључена у процес, у смислу да ће пратити преговоре и разговоре, какви год они да буду. Ако се иде ка неком финишу процеса и ако Србији буде одговарао некакав споразум, онда би то био тренутак када би и Русија морала да каже своју реч и на неки начин се директно укључи у завршну фазу“, закључује Миливојевић.

Коментар