„Гаспром“ поставио услов Украјини

Потраживања „Нафтогаса Украјина“ од руске компаније „Гаспром“ су апсурдне, као и казна украјинског регулатора која је одређена руској компанији, рекао је министар енергетике Русије Александар Новак.
Sputnik

Министар је оценио да друго по реду потраживање Украјине у износу од 12 милијарди долара још нису разматрали, па је стога „рано говорити да је неко некоме дужан“.

„Наставићемо да предлажемо нашим украјинским партнерима, ради наставка дугорочне сарадње у оквиру транзита и испорука гаса, да се врате мирном решавању проблема у оквирима мировног споразума који ће се тицати свих питања која су у вези са судским парницама. То је основа за нормално пословање комерцијалних организација“, истакао је Новак.

Он је додао да је на Арбитражном суду у Стокхолму судски поступак и даље у току — „Гаспром“ је уложио жалбу која ће бити размотрена следеће године.

Са друге стране, директор „Гаспрома“ Александар Милер је изјавио да је нови уговор о транзиту руског гаса преко територије Украјине могућ само уколико обе компаније одустану од својих потраживања.

„То значи узајамни прекид потраживања и прекид судских спорова између „Гаспрома“ и „Нафтогаса Украјина“ о уговорима о испоруци и транзиту руског гаса, као и успостављање равнотеже комерцијалних интереса земаља. Реч је и о поништавању одлуке Антимонополског комитета Украјине, према којој је „Гаспрому“ изречена казна због наводне злоупотребе монополистичког положаја на тржишту гаса Украјине, као и о обнављању нарушених имовинских права компаније у земљи“, наводи се у саопштењу директора.

Недавно је директор „Нафтогаса“ Андреј Коболев изјавио да Украјина има потраживања од „Гаспрома“ у износу од 22 милијарде долара, док је извршни директор те компаније Јуриј Витренко раније саопштио да је „Нафтогас Украјине“ упутио Стокхолмском суду саопштење о потраживањима према „Гаспрому“ у вредности од 12 милијарди долара.

Стокхолмски суд је у децембру 2017. и фебруару 2018. године донео одлуке у вези са споровима „Гаспрома“ и „Нафтогаса“, на основу уговора о испоруци и транзиту гаса, којима је обавезао руску компанију да исплати украјинској фирми 2,56 милијарди долара.

„Гаспром“ се на те одлуке жалио у марту 2018. године, а у мају је тражио потпуно укидање „транзитне“ одлуке. „Гаспром“ је поднео и тужбу у вези са раскидањем уговора са „Нафтогасом“, који важе до краја ове године.

Коментар