„Око руских медија се у многим земљама ствара атмосфера непријатељства и неповерења“, рекао је Лавров на конференцији „Слобода медија и безбедност новинара у Русији и на простору ОЕБС-а: Изазови и могућности у дигиталном добу“.
„Прави пример тога је недавни догађај у Лондону под громким називом ’Конференција о слободи медија‘, на коју организатори и британске власти нису пустиле представнике Русије, ни новинаре ни дипломате.“
„Циљ оваквих неформалних пројеката на које позивају само своје, јесте урушавање постојећих универзалних и недискриминаторских стандарда слободе медија, увођење пристрасне регулације информационих ресурса, подела на наше и не наше“, нагласио је Лавров. „А ако ћемо право — увођење политичке цензуре“.
Он је додао да повреда права руских медија у многим земљама ОЕБС-а представља део кампање за смањење руског језика у свету.
„Директно нарушавање права руских медија у многим земљама ОЕБС-а постало је део кампање која, како је председник Путин потврдио јуче у Кремљу, има за циљ вештачко и грубо смањење руског језика у свету. Сматрамо да је ОЕБС дужан не само да даје принципијелну оцену грубе борбе против новинара, већ да одлучно настоји да сузбија злобну праксу угушивања алтернативних гледишта“, објаснио је министар.
Лавров је додао и да Министарство спољних послова не подржава идеје усмерене на одузимање акредитација било којим медијима.
Руски министар је рекао да су представници немачке телевизијске и радио-компаније „Дојче веле“ признали некоректност својих поступака током недозвољених масовних акција у Москви овог лета.
„Позвали смо представнике компаније ’Дојче веле‘, (портпаролка Министарства спољних послова Русије) Марија Владимировна Захарова је разговарала са њима. Они су признали да то није заправо било веома коректно у контексту тих догађаја који су се тада дешавали у Москви. Једна ствар је преносити о њима, а друга припремати их. Заправо, они су учествовали у припреми тих недозвољених протеста, подстичући људе и чак, позивајући људе на њих“, прецизирао је Лавров.
Одбијање Лондона да акредитује руске медије за овај догађај није први такав случај. Раније је руској новинској агенцији Спутњик одбијена акредитација за конференцију Конзервативне партије Велике Британије дан пре њеног почетка. Захтев за акредитацију на догађај поднет је месец дана пре почетка конгреса. Међутим, агенција је добила негативан одговор од организационог одбора догађаја дан пре самог догађаја. Организатори нису објаснили разлоге своје одлуке.
Цензура у Украјини
Током конференције, руски министар се осврнуо и на слободу руских медија у Украјини.
„У Украјини је блокирано 86 руских ТВ канала и 181 интернет страница, а да не говоримо о забрани стотина филмова и књига на руском језику“, истакао је Лавров.
Кијев је више пута ограничавао рад руских медија у земљи, укључујући редовну забрану новинарима из Русије да уђу у Украјину. У марту 2015. године код државних органа Украјине обустављена је акредитација 115 руских медија, а у Украјини је такође забрањено емитовање главних руских ТВ канала.
Министарство спољних послова Русије тај догађај је окарактерисало као напад на слободу медија и том приликом су позвали ОЕБС, ЕУ и САД да оштро реагују на ту забрану, као и на депортовање новинара руских медија из Украјине. Из Министарства су истакли да су двоструки стандарди у тој области које практикује Запад — неприхватљиви.