Лавров: Вашингтон је корен иранског нуклеарног проблема

Русија је забринута због ситуације у вези са Заједничким свеобухватним акционим планом о иранском нуклеарном програму, саопштио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.
Sputnik

„Што се тиче питања реализације Заједничког свеобухватног акционог плана за решавање иранског нуклеарног програма, веома смо узнемирени. Ова узнемиреност није се појавила данас и јуче, него у мају прошле године, када су Сједињене Америчке Државе пркосно објавиле о свом повлачењу из овог споразума“, рекао је Лавров на конференцији за медије у Москви.

„Стиче се утисак да из више разлога, укључујући очигледно јак притисак Вашингтона, европске земље лагодно проналазе начин да за насталу ситуацију окриве Иран, игноришући првобитни узрок тренутне кризе, а то је категоричан јаз између Сједињених Америчких Држава и овог споразума“, сматра Лавров.

„Сједињене Америчке Државе не само што су прекршиле своје сопствене обавезе, грубо кршећи међународно право, већ су и прилично арогантно, уз претње казнама и санкцијама, забраниле свим другим земљама света да реализују Заједнички свеобухватни акциони план за ирански нуклеарни програм“, објаснио је Лавров.

„Стога је Вашингтон — и у томе је корен проблема — захтевао од свих да не раде ништа од оног што се очекује од Ирана према Акционом плану. Од Ирана се тражи да учини све без изузетка, а заузврат они не дају ништа.“

Он је додао да ће Русија осигурати да све учеснице поштују одредбе Заједничког свеобухватног акционог плана о иранском нуклеарном проблему и потврђује спремност за реализацију споразума.

Раније је ирански председник саопштио да ће Техеран од 6. новембра четврти пут одбити да испуни своје обавезе из нуклеарног споразума и почети да користи центрифуге за обогаћивање уранијума у постројењу Фордо убризгавањем гаса. Иран је у среду почео да убризгава гас у центрифуге у нуклеарном постројењу у Фордоу.

Иран још даље од нуклеарног споразума — наставља са обогаћивањем уранијума

Иран и „шесторка“ међународних посредника (Русија, САД, Велика Британија, Кина, Француска и Немачка) закључили су 14. јула 2015. историјски споразум о решавању дугогодишњег проблема иранског нуклеарног програма — Заједнички свеобухватни акциони план, чија имплементација скида са Ирана економске и финансијске санкције које су раније увели СБ УН, САД и Европска унија. План је ступио на снагу 16. јануара 2016. године.

Споразум у свом првобитном облику није преживео ни три године: Сједињене Америчке Државе су у мају 2018. најавиле једнострано повлачење из њега и враћање строгих санкција Ирану. Од тада Вашингтон непрестано ствара санкциони притисак, покушавајући да добије уступке од Техерана.

Коментар