Русија ће наставити да захтева једнакост за све чланице УН

Русија ће заједно са низом других држава наставити да поставља питање о проблему неиздавања виза делегатима који треба да учествују у раду органа Уједињених нација, наведено је у заједничком саопштењу 10 земаља, састављеном у оквиру Првог комитета УН.
Sputnik

Први комитет Генералне скупштине Уједињених нација, који се бави питањима разоружавања и међународне безбедности, раније је одбио предлог Русије да се његов рад премести из САД у Беч или Женеву. Русија је то тражила зато што САД низу издале визе руским дипломатама који су требали да учествују у раду тог тела.

Предлог Русије су подржали делегати из 18 држава, међу којима су представници Ирана, Сирије, Казахстана, Белорусије и Кине. Против предлога је гласало 69 држава, а суздржане су биле 72.

„Са жаљењем наводимо да се већина у Првом комитету дистанцирала од легитимног приступа који је био изложен у руском нацрту“, наведено је у саопштењу које су потписали представници Алжира, Белорусије, Венецуеле, Зимбабвеа, Кубе, Кине, Никарагве, Сирије, Бурундија и Русије.

Заменик амбасадора Русије при одељењу УН у Женеви Андреј Белоусов је навео да садашње одбијање САД да издају визе у пракси директно утиче на делатност основних органа УН, укључујући Први комитет.

„Наш циљ је да се Први комитет врати свом послу у потпуности, уз пуноправно учешће свих делегација у његовом раду“, рекао је Белоусов и позвао САД да безусловно испуњавају споразум из 1947. године о седишту УН.

Сједињене Америчке Државе нису издале визе за 18 дипломата из Русије, укључујући чланове делегација за рад Првог и Шестог комитета УН, који се баве разоружавањем, односно правним питањима. Русија је предложила да се рад Првог комитета УН премести у Беч или Женеву.

Коментар