Слом иранског нуклеарног споразума удариће на тржиште сировина и финансије

Пропаст нуклеарног споразума с Ираном утицала би, поред осталог, на тржиште сировина, а Москва се нада да Вашингтон схвата који су ризици таквог развоја догађаја, упозорио је заменик шефа руске дипломатије Сергеј Рјабков.
Sputnik

„Ни Иран, ни САД, ни Европа, нити остатак света неће имати користи од пропасти свеобухватног договора о иранском нуклеарном програму. Пораст напетости могао би да прерасте у отворени сукоб и да донесе тешке последице целом свету, да погоди економију, тржиште сировина и финансијско тржиште“, рекао је Рјабков и додао да се нада да је Вашингтон свестан тога.

Рјабков је на Московској конференцији о неширењу нуклеарног наоружања рекао да би потпуни распад Заједничког свеобухватног плана дејстава у вези са иранским нуклеарним програмом довео до нове велике кризе на Блиском истоку.

Иран почео са обогаћивањем уранијума

„Данас, када је Техеран био принуђен да крене путем делимичног обустављања својих добровољних обавеза, које не превазилазе оквире Споразума о неширењу нуклеарног оружја и Споразума о свеобухватним гаранцијама, иранско руководство редовно потврђује принципијелну спремност да се врати параметрима усаглашеним 2015. године, чим буде отклоњена његова легитимна забринутост због тога што Американци и Европљани не испуњавају свој део обавеза из Свеобухватног плана“, рекао је Рјабков.

Техеран брани нуклеарни споразум дипломатијом

Заменик шефа иранске дипломатије Абас Аракчи је током наступа на московској конференцији рекао да се Техеран нада да ће спасити нуклеарни споразум дипломатским путем.

„Иран је почео да смањује обим својих обавеза из Заједничког свеобухватног плана дејстава, на основу параграфа 36 тог Споразума. Иран остварује своје право, а циљ је заштита Споразума, а не његово убиство. Због тога дајемо довољно времена — два месеца до сваке следеће етапе, да би се дипломатски рад наставио. То је наш став, наставићемо дипломатски рад“, нагласио је Аракчи.

Ексклузивно: Иран објавио шта очекује од Европе
Он је нагласио да Иран ни под каквим околностима неће производити или куповати нуклеарно оружје.

„Заједнички свеобухватни план дејстава, заправо, нема рок важења. Обавеза Ирана да не тежи овладавању нуклеарним оружјем је непроменљива, а на то је указано у првој тачки Споразума“, додао је Аракчи. 

Он је, међутим, нагласио да притисци неће приморати Техеран да пристане на уступке САД.

„То је економски рат, то није моје опредељење, то су речи Доналда Трампа, он је покренуо економски рат против Ирана. У тим условима, у условима економског рата, ми не преговарамо, не подлежемо притиску, прво мора бити прекинута ватра, за обе стране, да би се оне вратиле на почетне позиције. Иран је за то спреман“, рекао је Аракчи.

Он је додао да, уколико не буде пронађено решење за нуклеарни споразум, он може да пропадне врло брзо, чак и неколико месеци пре избора у САД.

Лавров: Вашингтон је корен иранског нуклеарног проблема

„До председничких избора у САД има још годину дана, али ако не успемо да пронађемо решење за Заједнички свеобухватни план дејстава и за излазак из кризе у којој се сада налазимо, Споразум би могао да пропадне у наредним месецима, чак и неколико месеци пре избора у САД“, рекао је Аракчи.

Шесторка међународних посредника (Велика Британија, Немачка, Кина, Русија, САД и Француска) и Иран потписали су 2015. године Заједнички свеобухватни план дејстава у вези са иранским нуклеарним програмом. Споразумом је предвиђено укидање санкција Техерану, у замену за органичавање иранског нуклеарног програма. САД су у мају 2018. године објавиле да иступају из Споразума и обновиле санкције против Ирана.

Споразум о неширењу нуклеарног оружја (који важи од 1970. године) подразумева да нуклеарно оружје има само пет земаља (Совјетски Савез, САД, Велика Британија, Француска и Кина) и забрањује појаву нових нуклеарних држава. „Нуклеарна петорка“ се обавезала да не предаје нуклеарно оружје другим земљама и да не помаже у његовој производњи.

Коментар