Апсурдни захтеви украјинског „Нафтогаса“ „Гаспрому“

Украјинска компанија „Нафтогас“ затражила је од „Гаспрома“ дозволу да изврши проверу мерне станице „Суџа“ на руско-украјинској граници, преко које се руски гас транспортује у Европу. Шта стоји иза овог захтева, који је изречен само месец и по дана уочи истека транзитног споразума о између Москве и Кијева, а чија даља судбина још није решена.
Sputnik

Шеф „Нафтогаса“ Андреј Кобољов је рекао да је руска корпорација дала дозволу украјинским инспекторима да посете станицу од 11. до 15. новембра, али да је провера одложена, без одређивања конкретних датума.

Како је навео, ако не дође до провере станице „Суџа“, то ће бити сигнал за европске потрошаче о могућим „креативним акцијама“ са руске стране.

Кобољов је рекао да неспремност „Гаспрома“ да дозволи украјинским експертима приступ станици изгледа „врло сумњиво“, и додао је да ће то, наводно, омогућити да се Кијев оптужи за крађу гаса који иде за Европу преко Украјине.

Према његовим речима, око 70 одсто руског гаса намењеног европским земљама пролази кроз ту станицу.

Постоји само један дуг „Нафтогасу“

Аналитичар руског Фонда за националну енергетску безбедност Игор Јушков сматра да „Нафтогас“ покушава да изнесе што више оптужби на рачун „Гаспрома“, и то у тренутку када гасни споразум између Москве и Кијева о транзиту руског гаса кроз територију Украјине истиче.

„Мислим да Украјинци и немају основа за проверу станице ’Суџа‘ и нејасно је зашто то треба ’Нафтогас‘ да проверава. Већ 1. јануара истиче гасни уговор о транзиту руског гаса преко Украјине у Европу. Поред тога, сама Украјина каже да ће гасни транспортни систем добити посебног оператера. За ’Гаспром‘, украјински ’Нафтогас‘ је обичан клијент, који сада има уговор о куповини руског гаса, а он га не извршава, упркос одлуци Стокхолмске арбитраже. Захтев је апсурдан. Десетине, ако не и стотине ’Гаспромових‘ клијената из Европе не долазе са којекаквим захтевима за провере. Мислим да ’Нафтогас‘ просто покушава да изнесе што више оптужби против ’Гаспрома‘, како би рекао да руска страна не успоставља контакт, не сарађује“, сматра Јушков.

Став „Гаспрома“ је да је нови уговор о транзиту руског гаса преко територије Украјине могућ само уколико обе компаније одустану од својих потраживања. То значи узајамни прекид потраживања и прекид судских спорова између „Гаспрома“ и „Нафтогаса“, поводом договора о испоруци и транзиту руског гаса, као и успостављање равнотеже комерцијалних интереса земаља. Реч је о поништавању одлуке Антимонополског комитета Украјине, према којој је „Гаспрому“ изречена казна због наводне злоупотребе монополистичког положаја на тржишту гаса Украјине, као и о обнављања нарушених имовинских права компаније у земљи.

Апсурдни захтеви украјинског „Нафтогаса“ „Гаспрому“

Недавно је директор „Нафтогаса“ Андреј Кобољов изјавио да Украјина има потраживања од „Гаспрома“ у износу од 22 милијарде долара, али руски експерти таква потраживања сматрају апсурдним.

„Заправо, постоји само један дуг према ’Нафтогасу‘ — од 2,6 милијарди долара, а ’Гаспром‘ га оспорава у Стокхолмској арбитражи. Овај поступак још није завршен, а све остало су чисте измишљотине. На пример, Антимонополски комитет Украјине изрекао је ’Гаспрому‘ казну од седам милијарди долара због наводног монопола у транзиту гаса. Али, то је апсурдна оптужба — транзитом гаса у Украјини се не бави ’Гаспром‘, већ компанија која је власник система за транспорт гаса, а то што та украјинска компанија нема других клијената, то није проблем ’Гаспрома‘. Осим тога, имамо казне у износу од 12 милијарди, које су измишљене и не зна се на шта се односе. Све су то измишљотине ’Нафтогаса‘, чије руководство игра на карту опструисања транзита руског гаса у Европу у 2020. години“, уверен је Јушков.

Нереални бројеви

Руски експерт Владислав Гинко сагласан је да је сума од 22 милијарде долара, које потражује Кијев, апсурдна и „произвољно узета“.

„То личи на грамзивост — говоримо о комерцијалним односима, а наш пословни партнер се понаша дрско. Треба имати у виду да је износ попуста и помоћи коју смо давали Украјини током свих година већ премашио 100 милијарди долара. Користили смо украјински систем за транзит гаса, чак и када је било јасно да можемо без њега. ’Нафтогас Украјина‘ ради против интереса украјинског друштва, против интереса буџета и економије земље у целини. Не могу да нађем било какво рационално објашњење за ово, али горе не може бити. А руска позиција је овде јасна: смирите се, освестите се, схватите да постављате неке захтеве који су заиста апсурдни“, каже Гинко.

Политиколог Игор Шатров сматра да Кијев, постављајући нове услове и изражавајући нереалне бројеве, покушава да ојача своју преговарачку позицију.

„То је у украјинској традицији — како се ближи Нова година, односно време када обично истичу уговори, тада почињу притисци и уцене, са циљем да се извуку што повољнији услови. Генерално, Русија је већ изнела предлог који елиминише сва питања у вези са даљим транзитом гаса. Наравно, најбољи излазак из ове ситуације био би да обе компаније одустану од својих потраживања и да даље уследи изградња односа на новој основи, где ће постојати транспарентни споразуми. Ове проблеме је актуелна украјинска власт наследила, али ове ’Аугијеве штале‘ се могу очистити. Мислим да ће Кијев пре или касније то и учинити, али за сада покушавају да ојачају своје преговарачке позиције“, рекао је Шатров.

Коментар