„На источној обали реке Еуфрат они чине све како би формирали квазидржавну структуру и траже од земаља (Персијског) залива велике инвестиције како би створили локалну администрацију којима би управљале Сиријске демократске снаге, Курди — одреди народне самоодбране и остали, са јасном намером да отцепе тај део Сирије и да контролишу нафтна поља која се тамо налазе“, рекао је руски министар.
Истовремено, Лавров је истакао да САД забрањују својим савезницима да улажу у обнављање Сирије.
„Када је реч о обнови земље, заједно са сиријском владом подржавамо стварање услова за модернизацију инфраструктуре за повратак избеглица, како би се земља могла вратити нормалном животу. САД категорички негирају потребу за тим и забрањују својим савезницима — НАТО-у, ЕУ, земљама из региона да инвестирају у било какве пројекте на територији коју контролише влада“, истакао је он.
У Сирији од 2011. године траје оружани сукоб. Русија, Иран и Турска, земље-гаранти примирја, активно су се укључиле у решавање кризе. За то време, Сирија је успела да скоро потпуно порази терористе, да започне политичко решавање кризе, враћање избеглица и обнављање порушене војне инфраструктуре. Формиран је уставни комитет коме се прикључила и опозиција. Прво заседање комитета одржано је 30. октобра у Женеви.