Аутор чланка је скренуо пажњу на три таква случаја ове јесени. Ваздухопловне снаге САД су последњи пут пријавиле лет у тој области 6. новембра. У саопштењу за јавност је наведено да су маневри усмерени на развијање интеракције са норвешким ваздухопловним снагама.
Према подацима, авион је летео изнад северног дела Баренцовог мора. Медији су саопштавали да се један од авиона приближио обалама Кољског полуострва и Нове Земље, док се други упутио у правцу рта Канин нос на улазу у Бело море, а трећа летелица се вратила у западни део Баренцовог мора.
Аутор чланка је истакао да су бомбардери летели недалеко од база руске поморске флоте, али да то није изазвало забринутост Русије.
Према његовом мишљењу, таква активност подсећа на акције америчких и совјетских ваздухопловних снага током Хладног рата, када су се војни авиони приближавали границама, али их нису прелазили.
„То је врста игра са потенцијално смртним исходима. СССР је својевремено оборио неколико америчких шпијунских авиона и није тешко замислити да би и Русија могла да постане забринута због бомбардера који лете изнад најважнијих војних база“, закључио је новинар америчког листа.