О документу су јуче расправљали амбасадори земаља чланица Европске уније, и у њему ЕУ посебно проблематизује стање у судству и тужилаштву Црне Горе, гдје се наводи да трећи мандат предсједнице Врховног суда Весне Меденице изазива забринутост због тумачења Устава и Судског савјета, који је Меденици омогућио трећи мандат, иако су само два, по Уставу, дозвољена.
У нацрту се такође наводи и да није успио конкурс за избор Врховног државног тужиоца и да је Тужилачки савјет именовао садашњег, Ивицу Станковића, за вршиоца дужности.
Проблематизује се и то што је Влада у више наврата дијелила станове и кредите носиоцима судијске и тужилачке функције.
„Чињеница да је одређени број судија и тужилаца, укључујући и оне на вишим позицијама, добио станове или кредите под повољним условима, покренула је низ питања.“, стоји у документу Бисела, а преносе црногорски медији.
ЕУ наводи и да на пољу слободе говора остаје забринутост за медијске слободе у Црној Гори.
„И даље изостаје напредак у недавним и старијим случајевима озбиљних напада на новинаре, када је у питању идентификација починилаца и налогодаваца напада“, наводи се, између сталог, у „нон пејпер“ документу Европске комисије, који ускоро треба да буде достављен Црној Гори.