„Хуавеј“ открио да има велику препреку да развије нови „Андроид“

Компанија „Хуавеј“ је најавила да ће ускоро представити замену за оперативни систем „Андроид“, али су из кинеског дива признали да имају проблем.
Sputnik

Иако је кинески технолошки гигант стављен на црну листу која га спречава да послује са америчким компанијама, „Хуавеј“ и даље напредује. Приходи компаније у трећем кварталу порасли су за 24,4 одсто у односу на 2018. годину, а продаја телефона је скочила.

Кевин Хо, председник одељења за паметне телефоне компаније „Хуавеј“, рекао је да је технологија потребна за покретање мобилног оперативног система „Хармони“ спремна, али да јој недостаје екосистем, преноси „Технод“. Говорећи на „Кранч Шенџен 2019“ Хо је наводно рекао да компанија сарађује са програмерима софтвера јер треба да усаврши свој оперативни систем тако што ће направити апликације за њега.

Од „Хармонија“, који је представљен овог августа, очекује се да ће постати алтернатива „Гугловом“ систему „Андроид“, који је „Хуавеј“ користио пре него што је стављен на америчку црну листу, због чега је другом највећем светском произвођачу мобилних телефона забрањено да користи услуге и сарађује са америчким компанијама.

Винсент Панг, старији потпредседник „Хуавеја“, изјавио је да ће компанија у наредних седам до девет месеци одлучити да ли ће ићи напред уводећи оперативни систем „Хармони“ на своје телефоне. У октобру је „Фајненшел тајмс“ објавио, позивајући се на неименоване званичнике „Хуавеја“, да би могло проћи и годину дана пре него што компанија развије алтернативу „Гугловим“ услугама.

Због привремене забране, потрошачи који користе старије моделе и даље могу да користе „Гуглове“ апликације на својим уређајима, али „Хуавејев“ најновији водећи модел „Мејт 30“ не садржи ниједну „Гуглову“ услугу.

„Хуавеј“ је позиционирао „Хармони“ као платформу „све у једном“, која ће програмерима софтвера омогућити да направе једну апликацију која ће се покретати на свим уређајима те компаније. Кевин Хо је рекао да у овом тренутку кинески гигант не планира да пусти у продају будуће уређаје који раде на оперативном систему „Хармони“, који је тренутно представљен само на моделима — „вижн“, „хонор вижн“ и „хонор вижн про“.

Америчка забрана наметнута „Хуавеју“ део је оштрог трговинског спора између Сједињених Држава и Кине, при чему су обе стране наметнуле вишемилионске тарифе једна другој.

Трговински спор затресао је тржишта широм света и утицао на глобалну економију. Председник Трамп назвао је кинеског технолошког титана претњом по националну безбедност САД тврдећи да користи своје уређаје за шпијунирање купаца на захтев кинеских власти.

Пекинг и „Хуавеј“ негирали су те оптужбе.

Коментар