Историчар и добар познавалац политичких прилика у Америци Саша Адамовић овим речима коментарише евентуални улазак Клинтонове у председничку трку.
Хилари Клинтон је изјавила да је „под огромним притиском“ да изазове америчког председника Доналда Трампа на председничким изборима следеће године и додала да је „све време“ размишљала каква би председница била да је 2016. године победила Трампа.
„Као што кажем, никада, никада, никада не реци никада“, рекла је Клинтонова на инсистирање новинарке Би-Би-Сија да каже хоће ли се у последњем тренутку укључити у изборну трку.
Према њеним речима, под огромним је притиском, јер „много, много људи“ жели да размисли о томе, али јој то тренутно „апсолутно није у плану“.
Последња шанса миљенице „дубоке државе“
Адамовић додаје да уз причу да је Трамп нелегитимни председник САД иде и већ „помало бајата прича“ да је за њен пораз криво „руско мешање“, иако је и Милерова истрага показала да тога није било.
„Хилари Клинтон жели неку врсту реванша. С обзиром на њене године, то би заиста могла да буде њена последња председничка трка. Треба да се подсетимо да је и тада Хилари Клинтон у односу на остале кандидате Демократске странке била веома фаворизована од стране Демократског националног комитета, јер је Демократска странка, као политичко крило ’дубоке државе‘, помагала Клинтоновој да победи у то време њеног најозбиљнијег противкандидата Бернија Сандерса“, каже Адамовић.
Он додаје да Клинтонова има још мало времена да одлучи да ли ће учествовати и у овој председничкој трци и истиче да она има готово стопостотну медијску препознатљивост, али је, са друге стране, у америчкој јавности веома омражена.
Зато је велико питање да ли би Клинтонова, која је пре три године изгубила од Трампа, могла да га победи 2020, а према Адамовићевој процени, њене шансе би биле знатно мање него што су биле 2016.
Изгубљени Бајден
Занимљива је и Трампова реакција, који је преко Твитера позвао Клинтонову да се укључи у председничку трку 2020, уз „услов“ да објасни сва своја кривична дела и прекршаје из прошлости, подсећа Адамовић.
У овом тренутку, посматрајући реакције мејнстрим медија у САД, који су се све ове године врло непријатељски односили према Трампу, могло би се закључити да је фаворит америчке „дубоке државе“ Бајден, сматра Адамовић.
„Прва истраживања јавног мњења су показала да је Бајден изразити фаворит. Међутим, видело се у трци за номинацију да су њега године већ озбиљно стигле, да у медијским дебатама зна да се понекад, како бисмо рекли, изгуби, да је претрпео велики ударац лансирањем тзв. украјинске афере и да га је због тога следећи фаворит ’дубоке државе‘ Елизабет Ворен, по неким истраживањима, чак и претекла и да он заправо више није изгледан противкандидат Доналду Трампу“, каже Адамовић.
Године бесомучне кампање
Зато су порасли апетити и других учесника у председничкој трци, међу њима и бившег републиканског градоначелника Њујорка Мајкла Блумберга, који би овог пута желео да као представник демократа буде противкандидат Трампу, подсећа саговорник Спутњика.
Међутим, после готово четири године бесомучне кампање против Трампа, показало се да демократе у том периоду нису биле у стању да изнедре озбиљног противкандидата на следећим изборима, сматра Адамовић.
„Требало би рећи да је Демократска странка за то време кроз супротстављање Трампу отишла прилично радикално у лево, што би могло да утиче на бираче који се плаше те врсте екстремизма. Показује се да међу демократама више нема умерених кандидата који би можда били прихватљивији ширем бирачком телу“, закључио је Адамовић.