Русија објавила документе о Словачком устанку у Другом светском рату

Војска и народ Словачке одушевљавали су се победама Црвене армије у Другом светском рату и сматрали да је она дала већи допринос од свих осталих земаља антихитлеровске коалиције заједно, види се из докумената које је објавило Министарство одбране Русије.
Sputnik

Министарство одбране отворило је на свом сајту ново поглавље посвећено 75. годишњици словачког националног устанка.

„Словачки војници и официри снажно мрзе Немце и желе да што пре очисте своју земљу од окупатора уз помоћ Црвене армије, коју са нестрпљењем очекују... Пада у очи велика и искрена љубав свих слојева словачког становништва према Црвеној армији и братском руском народу. Становништво се диви Црвеној армији, њеним победама и захвално је за помоћ у стварању Чехословачког корпуса у СССР“, наводи се у фрагменту политичког извештаја првог Украјинског фронта о војно-политичкој ситуацији.

Русија објавила документе о Словачком устанку у Другом светском рату

Исти документ садржи изјаву словачког генерала Виста да је Црвена армија целом свету показала пример издржљивости и храбрости. Он је рекао да је за војнике Чехословачке Републике част да се боре „раме уз раме са чувеним борцима Црвене армије за ослобађање наше домовине“.

Министарство одбране такође је објавило ратни извештај команданта 1. Чехословачког армијског корпуса формираног на територији СССР-а, генерала Јана Кратохвила, које сведочи да је његов одред 31. августа 1944. због „позитивног и поузданог става словачког народа према Црвеној армији“ прешло под руковођење команданта 4. Украјинског фронта. У Кратохвиловом корпусу налазила се посебна тенковска и ваздухопловна бригада, као и ваздухопловни пук.

Главни посланик словачке владе на ослобођеној територији Франтишек Немец, чије речи цитира Министарство одбране, говорио је да „победе које је Русија остварила у овом рату и њене жртве, превазилазе све заједно оне које су имале друге земље антихитлерове коалиције.

 

„Словачки народ има пословицу: Заједно у рату, заједно и у миру. Мислим да ћу изразити мишљење наше читаве владе и целог становништва наше земље, ако Вам званично кажем да вечно братство наших народа, запечаћено крвљу у овом великом рату, треба да се чува заувек“, нагласио је Немец.

Словачки национални устанак је устанак који је организовао словачки покрет отпора у августу-октобру 1944. године против немачких трупа које су окупирале земљу и са циљем свргавања колаборационе владе Јозефа Тисоа. Иако је Вермахт значајно потиснуо устанак, партизани су наставили да пружају отпор док Црвена армија, као и чехословачка и румунска војска, нису 1945. ослободиле Словачку.

Коментар