Од Црне Горе до Каталоније: Шпанија трага за мистериозном „Јединицом 29155“

Шпанија је покренула истрагу о мешању Русије у догађаје у Каталонији, уочи референдума 2017. године, пише „Паис“. Наводно, „Јединица 29155“ је та око које ће се водити истрага. Руски амбасадор у Мадриду Јуриј Корчагин оптужио је шпански лист да објављује лажне информације.
Sputnik

Судија Врховног суда Шпаније Мануел Гарсиа Кастељон покренуо је истрагу о потенцијалној активности групе, која је у вези са обавештајним службама Русије, у периоду уочи референдума о независностиКаталоније 1. октобра 2017. године, пише шпански лист „Паис“.

Према подацима саговорника листа, центар истраге је елитна војна група под именом „Јединица 29155“, коју обавештајне службе више држава доводе у везу са активностима које дестабилизују Европу.

Истрага је предата јединици шпанске полиције која је специјализована за борбу против тероризма. Детаљи истраге се за сада држе у тајности, наглашава „Ел Паис“.

„Распад“ Европе — став Русије се види на основу златних резерви

Лист наводи да се „Јединица 29155“ повезује са неуспешним „државним ударом“ у Црној Гори у октобру 2016. године, као и са дестабилизацијом ситуације у Молдавији.

„Прочитао сам чланке ’Паиса‘ у којима се наводе лажне информације о Русији и моја реакција је — узнемиреност“, рекао је руски амбасадор Јуриј Корчагин.

 „Апсолутно не разумемо о чему се ту ради. У медијском простору, посебно у западној Европи и САД, циркулишу различите фантазије у вези са таквим групама“, рекао је амбасадор.

Он је изразио чуђење да тако угледни лист прати деструктивне снаге и уступа своје странице за разне врсте инсинуација и лажних вести.

„Могу постојати различита објашњења. Можда новина губи рејтинг и овако покушава да заради сумњиву пажњу и ауторитет? Можда је у питању успешна операција деструктивних снага које покушавају да униште односе између наших држава и користе лист и манипулишу њим? Жалосно је у оба случаја“, објашњава амбасадор.

Један број шпанских медија, пре свих — лист „Паис“, објавио је серију материјала у којима оптужује поједине руске медије, као што су телевизијски канал РТ и агенцију Спутњик, за необјективно извештавање о кризи у Каталонији и за коришћење „налога на друштвеним мрежама за ширење негативне слике Шпаније“. Међу оптужбама је и тврдња да су неки руски хакери подржали сепаратисте.

Коментар