Према речима аутора писма, у измењеној верзији извештаја организације, информације су представљане селективно. У одвојеним закључцима такође су навођени лажни закључци.
Као пример он наводи редиговани део извештаја у коме се говори да мисија која је водила истрагу има доказе о коришћењу хлора у хемијском нападу. При томе аутор наглашава да су откривене само мале честице те материје, које се могу наћи у обичном избељивачу. Он сматра да је таква замена појмова лицемерје.
Како је наведено у оригиналној верзији извештаја, мисија није пронашла довољно доказа да је у балонима са места „напада“ пронађена отровна супстанца. Међутим, овај део недостаје у редигованој верзији.
Осим тога, аутор истиче да су у новој верзији извештаја избачени коментари комисије о симптомима жртава, који су се разликовали од оних који се могу видети у случају хемијског тровања.
Из извештаја је такође у потпуности избрисан део у коме се говорило о постојању балона на месту инцидента. Била је то анализа о томе да ли су они коришћени за хемијски напад или су се једноставно налазили на том месту.
Аутор закључује да такве промене у тексту извештаја повећавају ниво пристрасности, који може довести у сумњу репутацију мисије и организације.
„Викиликс“ преноси да је кориговање коначног текста извештаја могло бити учињено на инсистирање тадашњег председника ОЗХО, турског дипломате Ахмета Узумџуја.
Хемијски напад у Думи
Запад је оптужио Дамаск за наводни хемијски напад на сиријски град Думу 7. априла 2018. и запретио војним нападима. Као доказ хемијског напада, организација Бели шлемови користила је кадрове на којима се виде становници Думе, међу којима су и деца, коју лекари наводно покушавају да спасе од деловања отровних супстанци. Касније су људи који се виде на снимцима саопштили да нису били сведоци никаквог напада. Један од њих је испричао да су непознати људи посејали панику у граду, након чега су покушали да окупе људе у болници. Тамо су их поливали водом не дајући никаква објашњења, а након тога их пустили кући. Лекари који су у том тренутку радили у болници потврдили су да пацијенти нису имали симптоме хемијског напада.
Министарство спољних послова Русије саопштило је да је циљ оваквог ширења дезинформација о употреби отровних супстанци од стране сиријске војске да се заштите терористи и оправдају евентуални напади споља. Генералштаб Оружаних снага Русије је и пре тога саопштавао да терористи у Источној Гути припремају провокације инсценирањем употребе „хемијског оружја“.