„У светлу континуиране европске подршке споразуму и сталних напора да се примени његов економски део и да се омогући легитимна трговина између Европе и Ирана, тренутно смо у процесу у којем треба да постанемо део Инструмента за подршку трговинској размени ( ИНСТЕКС) одмах након окончања националних процедура“, наводи се у заједничкој изјави.
ИНСТЕКС је механизам посебне намене који су у фебруару ове године креирале Немачка, Француска и Велика Британија како би помогле компанијама из ЕУ да послују с Ираном, заобилазећи америчке санкције против те земље. Након састанка Заједничке комисије у јуну, механизам је постао оперативан и доступан свим државама-чланицама ЕУ. Трговински инструмент у почетној фази покрива само испоруку лекова, медицинске опреме и пољопривредних производа, али Техеран такође жели да он обухвати и извоз нафте. Сада ће се и Финска, Белгија, Данска, Холандија, Норвешка и Шведска придружити Европском инструменту за подршку трговинској размени (ИНСТЕКС) са Ираном.
Сједињене Америчке Државе су 2018. године одустале од помирљиве политике према Ирану, повлачећи се из Заједничког свеобухватног плана акције и ударајући на Иран санкцијама. Европска унија покушава да дипломатским путем сачува тај план.
План су 2015. године потписали Иран, Кина, Француска, Немачка, Русија, Велика Британија, Сједињене Државе, Немачка и Европска унија. Од Ирана је тада затражено да обустави нуклеарни програм и озбиљно смањи резерве урана у замену за олакшице и умањивање санкција.
Након једностраног повлачења Сједињених Америчких Држава из споразума у мају 2018. године и поновног увођења великих санкција Ирану, Техеран је почео постепено да одустаје од својих обавеза. Иран је у мају ове године упозорио да ће на сваких 60 дана престати да испуњава део својих обавеза из нуклеарног споразума.
Европски инструмент за подршку трговинској размени (ИНСТЕКС) је слаб, изјавио је почетком новембра заменик иранског министра спољних послова Сејед Абас Арахчи, додајући да систем до сада није у потпуности имплементиран.