Империја у декадентној фази: „НАТО Кинг Конг“ се распада, али је још опасан по околину

НАТО је као Кинг Конг. Мале су могућности да та огромна мускулатура нешто озбиљно одлучи, али канџе и мишићи још нису атрофирали, каже за Спутњик социолог и новинар др Слободан Рељић.
Sputnik

Бивши главни уредник НИН-а објашњава и да скандали по окончању самита НАТО-а у Лондону показују оно што је одавно јасно, а то је да је у току процес распадања Алијансе.

Политика може да помаже или одмаже таквим друштвеним процесима, али не може да их преокрене у супротном смеру, додаје Рељић.

Доналд Трамп отказао је завршну конференцију за штампу на самиту НАТО-а, након што се на интернету појавио видео-снимак на коме му се Емануел Макрон, Џастин Трудо и Борис Џонсон ругају.

На видео-снимку, насталом на пријему у Бакингемској палати код краљице Елизабете Друге и принца Чарлса забележено је како челници неких од најважнијих америчких савезница оговарају и исмевају Доналда Трампа.

На снимку се виде холандски, канадски и британски премијери, Марк Руте, Џастин Трудо и Борис Џонсон, и француски председник Емануел Макрон како стојећи у кругу разговарају уз чашицу.

НАТО империја више не може да делује

Рељић истиче да је већ после „пензионисања“ Варшавског пакта НАТО постао реално беспотребан у свету, осим да „иде и малтретира друге“, и отад више није био одбрамбена, него офанзивна формација, односно „казнена експедиција, што смо ми најбоље видели пре 20 година“.

„И у време агресије на СРЈ, НАТО је био у истој врсти кризе“, каже наш саговорник и подсећа да смо и ми били бомбардовани пред једну манифестацију као што је била ова у Лондону.

„То што су они нама тад радили мало је ’залепило‘ те односе међу државама-чланицама, и они су наставили да функционишу још неко време. Наравно, ти процеси не могу да се зауставе и не може вода да се ’окрене‘ и да иде узбрдо“, каже Рељић.

Према његовим речима, НАТО је дошао у такво стање да ту више не постоји могућност озбиљног политичког деловања, јер „политика и економија су сувише примитивне делатности да би могле да ’укрпе‘ тако велике рупе и разлике које постоје у тој беспотребној организацији“.

„А опет, та беспотребна организација сувише дуго траје. И онда се у Лондону, пошто је политичка раван најбаналнија раван у људском понашању, појави нека најобичнија баналност и свађа“, оцењује саговорник Спутњика.

Краљица и „изабрани пробисвети“

Он додаје да је то толико далеко отишло, да је ту додата и британска краљица Елизабета Друга, која би требало да је изнад тих „изабраних пробисвета“, али ни то симболичко позивање на стару традицију није могло да спаси самит у Лондону.

„Ту је свако остао при својим ставовима, а на крају су, као и све неозбиљне организације које постоје, усвојили неки заједнички закључак у коме су све те разлике избрисане тиме што су написали неки закључак“, каже Рељић.

НАТО у Лондону није произвео ништа што се није могло очекивати, ако се ствари гледају мало дубље од политичке равни, сматра саговорник Спутњика.

​„Кад се распадао Варшавски уговор, он је био у бољем стању него НАТО данас. Кад је изгубио смисао постојања, Варшавски уговор се разишао. Могли су и они да наставе да се одржавају и самопонижавају, али ту је разлика у културном приступу. На Истоку људи кад виде да нешто нема смисла, они се разиђу, без обзира да ли се то зове пораз или победа, а Запад није направљен тако да они могу да признају сопствене поразе“, оцењује Рељић.

НАТО као Кинг Конг

Распадање НАТО-а ће да иде до таквих размера да ће то изгледати горе од ријалитија, зато што иза Алијансе стоји огромна администрација која троши два одсто бруто друштвеног производа земаља-чланица, сматра Рељић.

Уз то, НАТО структуре умешане су и у најпрофитабилнију делатност ― продају оружја, каже Рељић и наглашава да ће „самопонижавање НАТО-а ићи даље него што ми и можемо да замислимо“.

Међутим, НАТО има огромне могућности и потенцијал уништавања околних земаља и не може много да се промени, али не може ни да се утиче на то да то буде глобално друштвено користан, већ иде у једном врло опасном правцу.

Време за коња у парламенту

Ситуација на самиту НАТО-а подсећа на декадентну фазу уочи пропасти Римског царства у коме се све структуре распадају, истиче Рељић и додаје да се НАТО као војна структура распада као и некадашња војска римског царства.

„Распад почиње тако и то се, наравно, на крају завршава, а мислим да смо близу тога ― да се коњ уведе у парламент. Онда дође неко да уведе коња у парламент да покаже да је читав систем пао на тај ниво. Не потцењујем ни моћ Запада ни његов значај у новом кругу успостављања глобалних односа, али тај процес распадања ће још неко време да потраје, и ту ћемо видети најразличитије ствари“, сматра Рељић.

Империја у декадентној фази: „НАТО Кинг Конг“ се распада, али је још опасан по околину

То ће бити непрестано пропадање Запада у односу на Исток, који је већ прошао фазу унутрашњег распадања, а Русија и Кина су данас друштва која се конфигуришу за нову игру у свету, оцењује саговорник Спутњика.

„Запад ће и даље да настави процес распадања у свим сферама, а НАТО је само најбоља слика куда то иде“, наглашава Рељић.
Коментар