„Блумберг“: Амерички Конгрес уноси санкције против „Северног тока 2“ у буџет за 2020.

Амерички Сенат унео је у свој нацрт закона о војном буџету за 2020. годину санкције против гасовода „Северни ток 2“, саопштила је агенција „Блумберг“.
Sputnik

Агенција наводи да ће се рестриктивне мере тицати бродова који полажу цеви за гасовод, као и руководиоца компанија повезаних с тиме. Њима би могли да одбију визе и блокирају трансакције са њиховом имовином у Сједињеним Америчким Државама.

Сенатори намеравају да инсистирају на томе да нацрт закона буде усвојен управо у таквом издању, јер су разочарани неспособношћу председника Доналда Трампа да омета реализацију овог пројекта, пише „Блумберг“.

Раније је о плановима за укључивање санкција „Северном току 2“ у нацрт закона о буџету за одбрану саопштио председавајући Одбора за спољне односе Сената Џим Риш. Према његовим речима, представници Горњег дома Конгреса приморани су на такав корак, пошто се „прозор могућности затвара“ и велики део гасовода је већ изграђен. Политичар сматра да ће претња рестриктивним мерама приморати грађевинске компаније да одустану од учествовања у пројекту. А ако се санкције примене, онда ће Русија морати да потражи нове извођаче, сматра Риш.

„Северни ток 2“

Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити педесет пет милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. Он ће проћи кроз територијалне воде или искључиво економске зоне држава дуж обале Балтичког мора: Русије, Финске, Шведске, Данске и Немачке. Нови цевовод требало би да буде изграђен поред „Северног тока“.

Планирано је да нови гасовод почне са радом 2020. године.

Путин: Москва спремна да Кијеву испоручује гас по сниженим ценама

Против реализације гасовода се залаже неколико држава, а нарочито Украјина, која се плаши губитака прихода од руског горива и Сједињене Америчке Државе које имају амбициозне намере за извоз свог природног течног гаса у Европу. Осим тога Летонија, Литванија и Пољска сматрају да је ово политички пројекат.

Гасовод подржавају, пре свега, Немачка и Аустрија, које наглашавају да ће пројекат учврстити европску енергетску безбедност и које истичу Русију као поузданог добављача.

Русија је више пута изјављивала да је гасовод „Северни ток 2“ искључиво комерцијални и конкурентни пројекат. Председник Русије Владимир Путин истицао је да изградња гасовода не подразумева прекид транзита руског гаса преко Украјине.

Коментар