„Ми схватамо да заједничком раду смета талас сумњи према Русији, који је буквално прогутао Вашингтон. Неосноване су све спекулације о нашем наводном мешању у унутрашње процесе у Сједињеним Америчким Државама. Нисмо видели ниједну чињеницу која би то потврдила и нико нам их није изнео. Вероватно, једноставно зато што не постоје“, оценио је Лавров на конференцији за новинаре после разговора са америчким државним секретаром Мајком Помпеом.
Он је подсетио да је, када су се појавиле прве изјаве на ту тему, то било уочи америчких избора 2016. године.
„Ми смо преко канала који су тада постојали између Москве и Вашингтона са администрацијом Барака Обаме више пута питали наше америчке партнере о могућности да истражимо сумње изражене у октобру 2016, па све до инаугурације Доналда Трампа. Никаквих одговора није било. На све наше сугестије да, ако сумњате у нас, седнемо и разговарамо, ставите чињенице на сто — реакција нула“, рекао је министар.
Коментаришући наводно „мешање Русије“ амерички државни секретар Помпео рекао је да ће Вашингтон поднети документе који се тичу наводног мешања у америчке изборе 2016. које америчка страна буде сматрала прикладним за објављивање.
На заједничкој конференцији за медије Помпеу је постављено питање да ли је америчка администрација спремна да пружи информације о контактима Москве и Вашингтона у вези са мешањем у америчке изборе за које се сумњичи Русија.
„Објавићемо сва документа за која верујемо да би требало да буду објављена. Сматрамо да смо руским партнерима пружили довољно информација да покажемо шта се догодило за време избора 2016. године. Верујемо да нема грешака у ономе што се тада догодило“, одговорио је Помпео.
Лавров је након консултација са Помпеом напоменуо да се Москва слаже да се објави преписка са Вашингтоном која се тиче наводног мешања Русије у америчке изборе.
„Бићемо спремни чим Вашингтон дâ потврду о својој сагласности да се ови важни документи учине јавно доступним“, рекао је он.
Америчке обавештајне службе оптужују Русију за мешање у амерички изборни процес 2016. године. Истрагу о том наводном мешању скоро две године водио је бивши директор ФБИ Роберт Милер. У априлу је Министарство правде САД објавило његов завршни извештај у којем није откривено да је постојала завера између америчког председника Доналда Трампа и Русије.
Сам Доналд Трамп је више пута одбацивао сумње у било какве илегалне контакте са званичницима Русије током предизборне кампање. Москва је такође много пута изјављивала да су закључци о покушајима утицаја на изборе у Сједињеним Америчким Државама неосновани.