Русија покреће портал о злочинима у Другом светском рату

Савезна архивска агенција Русије (Росархив) планира да у мају покрене интернет-портал са декласификованим документима из Другог светског рата, који откривају нове чињенице о нацистичким злочинима над цивилима, саопштила је председница Савета Главне архивске управе Москве Елена Малишева.
Sputnik

Циљ пројекта који се зове „Без застаревања“ је да говори о ратним злочинима и подвизима цивила и овековечи сећање на цивиле који су погинули током Другог светског рата.

Објављена поверљива документа о ослобађању Београда

„У оквиру пројекта већ годину дана се води опсежан рад на декласификацији (докумената)... До данас је декласификовано 623 документа, а до маја 2020. године Росархив планира да отвори одговарајући интернет-портал“, рекла је Малишева на састанку Организационог одбора „Победа“, који координише припрему и организацију догађаја поводом 75. годишњице победе у Другом светском рату.

Према њеним речима, декласификовани документи омогућиће да се сазнају „нове чињенице о злочинима“, на пример о трговини децом у Литванији, која су отета у Смољенској области.

Малишева је испричала да је у оквиру пројекта „Без застаревања“, конкретно у Новгородској области, откривена масовна гробница са посмртним остацима око 2.600 цивила. Она је саопштила да су већ ексхумирана 542 остатка скелета, укључујући 52 деце. Сва документација достављена је Истражном одбору, који је покренуо кривични поступак због геноцида против 19 мештана из Летоније.

Документи који сведоче о зверствима фашиста

Комисија Министарства одбране Русије открила је више од 50 необјављених архивских докумената о злочинима фашиста на окупираним територијама у време Другог светског рата, рекао је министар одбране Русије Сергеј Шојгу.

„Формирана је специјална комисија. Тренутно је издвојено више од 50 необјављених архивских докумената, који сведоче о зверствима фашистичке Немачке на окупираним територијама“, истакао је он.

Шојгу је додао да су у округу села у Новгородској области откривени остаци 519 људи, који су били жртве немачке војске у периоду окупације.

Коментар