Улога немачке телевизије, ФБИ-ја и Холивуда у кажњавању руског спорта /видео/

Напад на спортисте Руске Федерације почео је 2014. године и то преко немачке телевизије, ТВ канала АРД, када су се појавила два заштићена сведока ЦИА — руски атлетичарски брачни пар Јулија и Виталиј Степанов, каже Небојша Човић, један од оснивача Српске антидопинг агенције у емисији „Свет са Спутњиком“.
Sputnik

„Јулија је тада открила немачкој јавности да је била допингована, а да није ни знала. Од тог тренутка она и њен супруг, који је дотле радио у Руској антидопинг агенцији (РУСАДА), постају заштићени сведоци ВАДА, а за допинг су оптужили тадашњег директора РУСАДА, хемичара Григорија Родченка“, рекао је Човић, говорећи о искључивању руских спортиста из међународних такмичења. 

То је и био повод да се руски атлетичари 2015. дисквалификују и да им се не дозволи учешће на међународним такмичењима, укључујући и Олимпијаду. Московска антидопинг лабораторија лишена је акредитације.

Без Холивуда и ФБИ-ја не може

Читаво руководство РУСАДА је тада смењено, а Григорије Родченков, шеф московске лабораторије оптужен је да је лично уништио више од 1.000 узорака да би сакрио трагове допинга руских спортиста. Под изговором да му је у Русији живот у опасности отишао је у САД, одакле је оптужио руску државу као главног организатора допинговања спортиста.

Човић се присећа и да је 2016. „Њујорк тајмс“ објавио Родченково сведочење у коме он признаје да је лично учествовао у замени најмање 100 узорака крви руских спортиста. С обзиром да је хемичар, он тврди да је у складу са руским државним програмом за припрему спортиста за Олимпијаду лично направио допинг коктел „Дишес“, који су на његову препоруку узимали многи атлетичари.

„Родченко добија у САД статус заштићеног сведока, али не ВАДА, већ ФБИ-ја, а „да ништа не може да прође без Холивуда, говори и чињеница да је Григорија Родченка контактирао амерички режисер Брајан Фогл, који је пристао да га Родченко допингује јер жели да провери како то изгледа. Након тог искуства снимљен је документарни филм ’Икар‘, у коме је Родченко у главној улози. Наравно, тај филм је добио Оскара“, рекао је Човић.

Улога немачке телевизије, ФБИ-ја и Холивуда у кажњавању руског спорта /видео/

На премијери филма били су и Јулија и њен супруг Виталиј Степанов, који су након пројекције негодовали. Били су изричити и рекли су да они нису иста врста узбуњивача као Родченко, већ да су његове жртве.

Заштићени сведок ФБИ-ја

Занимљиво је да је Јулија, чија је каријера у Русији већ била практично завршена, добила нову шансу и специјалне услове за рад и учествовање у такмичењима.

„Григориј Родченко је под америчком надлежношћу, као заштићени сведок, али не ВАДА, већ ФБИ-ја, а његов пример Сенат је искористио да донесе одлуку којом ФБИ стиче право да било где на земљиној кугли може да ухапси било кога уколико сумњају да се бави наркотицима, дрогом или допингом“, каже Небојша Човић. 

Ипак, 2018. ВАДА враћа права руској антидопинг комисији под условом да омогући међународну контролу, а ових дана је, под оптужбом да јој контрола није омогућена, искључила Русију из свих међународних такмичења у наредне четири године.

Човић закључује да је у овој одлуци спорна чињеница да се због појединачних случајева допинга кажњава цела нација. Наглашава да је рок за жалбу 21 дан и да је нови директор РУСАДА Јуриј Ганус, одличан стручњак који схвата проблематику са којим се његова земља суочава.

Коментар