„Ни Русија ни руски званичници на свим нивоима, од запослених у спортским структурама до наших извршних и законодавних структура и руског председника, нису скривали да на пољу спорта имамо проблеме. Међутим, ствар је у томе што ти проблеми постоје у спортској сфери свих земаља на свету, без изузетка“, оценила је Захарова.
Политичке и информационе кампање у разним спортским областимаспроводе се деценијама, додала је она.
„Примећујемо да је наша држава дуги низ година била и остала предмет низа политичких кампања. Искрено, не знам ко би то могао да порекне, јер ако проблеми постоје у свим земљама, а мета је само једна, онда је у то умешана политика — другог објашњења нема. Погледајте насловне стране западних часописа, вести западних листова, објаве водитеља и медијских кућа на друштвеним мрежама, као и новинара западног мејнстрима. Све је то скоро исто као политичке оцене Олимпијских игара, које су одржане у Москви 1980. године“, објаснила је Захарова.
Додала је да Русија категорички иступа против таквих кампања, било да је реч о циљаним или глобалним, као и против политизовања спорта.
„То није само руска иницијатива, коју нико не подржава. То је широки међународни фронт, који иступа против политизације и коришћења политичких ресурса у сфери спорта“, нагласила је портпаролка Министарства спољних послова Русије.
Како каже, управо због тога је тема допинга међународни проблем, а спортски проблеми се решавају на глобалном нивоу.
У понедељак је Извршни одбор ВАДА једногласно усвојио препоруке Независног одбора за усаглашеност ВАДА (ЦРЦ) и суспендовао руске спортисте са великих међународних спортских такмичења у наредне четири године, укључујући Олимпијске и Параолимпијске игре. Дозволу за такмичење добиће само „чисти“ спортисти из Русије који ће се такмичити у неутралном статусу. За Руску антидопинг агенцију (РУСАДА) наведено је да не поштује светски антидопинг кодекс.