Доњецка Република спремна да предложи Кијеву нове локације за повлачење снага

Доњецка Народна Република (ДНР) спремна је да предложи Кијеву нове локације за повлачење снага и средстава у Донбасу, изјавио је за Спутњик руководилац представништва ДНР у Заједничком центру за контролу и координацију примирја Руслан Јакубов.
Sputnik

„Спремни смо да извршимо повлачење снага и средстава на свим пунктовима које је договорила контакт-група у случају да стране дођу до консензуса о допуни оквирног решења, пуном реципроцитету, реципроцитету и поштовању свеобухватног прекида ватре са украјинске стране“, објаснио је Јакубов.

Он је нагласио да ДНР поздравља одлуке „Нормандијске четворке“ у вези са постигнутим прекидом ватре у Донбасу и новим локацијама за повлачење снага и средстава.

Одреди самопроглашене Доњецке Народне Републике потпуно су се повукли са деонице на линији разграничења код насеља Петровско почетком новембра.

Самит „четворке“ у Паризу

Први самит лидера држава „Нормандијске четворке“ (Русија, Украјина, Француска и Немачка) за последње три године одржан је у Паризу 9. децембра. Након састанка стране су усвојиле заједничку изјаву у којој су истакле своју посвећеност Минским споразумима.

У документу се наводи да би до краја марта 2020. требало да се изврши повлачење снага на три нове тачке контакт-линије у Донбасу. Осим тога, шефови држава позвали су да се до краја године обезбеди примирје и ослобађање заробљеника према формули „сви за све“.

Следећи састанак у „нормандијском формату“ треба да се одржи за четири месеца.

Такозвани „нормандијски формат“ преговора о Украјини постоји од јуна 2014. године, када су, током обележавање 70. годишњице искрцавања савезника у Нормандији, лидери Русије, Украјине, Француске и Немачке први пут разговарали о решавању сукоба у Донбасу. Од тада је одржан низ телефонских разговора и самита, као и контаката министара спољних послова.

Песков: На самиту „Нормандијске четворке“ није било судбоносног пробоја

Сукоб у Донбасу

Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014.

Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким.

Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.

Коментар