„Статус наших снага у Турској посматрамо као симбол наше вишедеценијске посвећености раду и помагању у одбрани нашег савезника из НАТО-а и стратешког партнера Турске“, истакао је представник Пентагона.
Званичник је додао да Турска „даје свој допринос у мисијама (НАТО-а) у Авганистану, на Косову, у Ираку“ и важна је за циљеве Стратегије националне одбране Сједињених Америчких Држава.
Он је навео да Вашингтон намерава да успостави дијалог „охрабрујући Турску на конструктивнију политику у вези са С-400, Сиријом и другим аспектима у којима постоје несугласице“.
Раније је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган изјавио да би Анкара могла да затвори војне базе Инџирлик и Куреџик за војску Сједињених Америчких Држава као одговор на америчке санкције.
Ваздухопловне снаге САД користе авио-базу Инџирлик у провинцији Адана на југу Турске. Они омогућавају рад радарске станице за рано упозоравање о ракетном нападу, која се налази у области Куреџик у провинцији Малатја на југоистоку Турске и представља део система за противракетну одбрану НАТО-а у Европи.
Набавка руских ПВО система
Куповина најновијих руских система за противваздушну одбрану С-400 изазвала је кризу у односима Турске и Сједињених Америчких Држава. Испорука система почела је средином јула. Према речима турског председника „Тријумфи“ би могли да у потпуности уђу у службу у априлу 2020. године. Вашингтон је захтевао да се споразум обустави и да се уместо њих набаве амерички системи „Патриот“.
У случају одбијања, Вашингтон је запретио санкцијама и одлагањем или поништавањем продаје Турској најновијих америчких ловаца Ф-35, али је Турска одбила да учини уступке.