Рус који је детињство провео у Београду, данас обнавља Храм Светог Саве /видео/

Када је 80-их година Александар Дибаљ, рођени Лењинграђанин, становао у близини Центра „Сава“, није ни сањао да ће га судбина поново довести у Београд, само неколико стотина метара даље, послом у НИС, али и једним узвишеним поводом — због обнове Храма Светог Саве.
Sputnik

Радови на изради мозаика олтара и централног дела Храма Светог Саве, заједничким напорима Србије и Русије, приведени су крају, а Дибаљ је данас заменик генералног директора за комуникације руске компаније „Гаспромњефт“ , која је у нашој земљи, осим по куповини удела у НИС-у, позната и по значајном доприносу овом пројекту.

Рус који је детињство провео у Београду, данас обнавља Храм Светог Саве /видео/

Најбоље године живота — у Београду

У разговору за Спутњик Дибаљ открива да га за Београд вежу лепе успомене из детињства.

„Неколико година сам током 80-их ишао у Београд у школу, тада је још била Југославија…Отац ми је радио у заводу ’Змај‘ у Батајници, био је стручњак за поправке војних авиона. Живели смо у згради где су живели официри и други припадници тадашње ЈНА ….. Игром случаја канцеларије НИС-а гледају на мој бивши стан“, прича сетно Дибаљ.

Одлично се сећа како се тада живело у Београду, Србији, Југославији.

„То су вероватно најбоље године мог живота“, каже он искрено.

Тада, каже овај 53-годишњак, није ни слутио да ће учествовати у тако значајним радовима на Храму.

„Бог ми је дао прилику и веома сам срећан због тога… Жао ми је што моји родитељи нису то доживели, али да су сада ту, са мном, били би поносни што у томе учествујем“, каже Дибаљ.

Радови на Храму — јединствени пројекат у православном свету

Дибаљ, који је као представник „Гаспромњефта“ учествовао на седници Комисије за пријем изведених радова мозаичке декорације олтарског простора и централног дела Храма Светог Саве, уверен је да је реч о јединственом пројекту у православном, па и у хришћанском свету уопште.

Компанија у којој ради већ 10 година послује у Србији и један је од највећих инвеститора, али не само у економију, како каже, већ и „у душу“.

„За ’Гаспромњефт‘ и мене лично велика је част да учествујемо у пројекту на Храму који јесте српски, али је и симбол нашег братства“, сматра Дибаљ, којем је до блиских односа два народа и две државе веома стало.

То потврђује и Златна медаља Србије коју је 2016. добио управо за продубљивање сарадње измећу Србије и Русије.

Уверен је да ће сви радови на Храму бити ускоро завршени, можда већ следеће године и то ће бити један грандиозни догађај за читав православни свет.

„Таквих храмова је мало и сви ми који у тим радовима учествујемо, видимо како ће то изгледати, то је велика срећа, празник и за Србију и за Русију“, закључио је он.

Коментар