Нови војни буџет САД чува једини преостали споразум о наоружању с Русијом

Амерички војни буџет за 2020. годину сведочи о томе да САД настављају политику супротстављања Русији, али носи и неке позитивне елементе, као што је могућност продужавања Споразума о стратешком офанзивном наоружању, сматра војни стручњак Игор Короченко, главни уредник листа „Национална одбрана“.
Sputnik

Амерички закон о одбрамбеном буџету говори о настојању да се продужи тај важан споразум. Мислим да ће то одговарати интересима безбедности и Русије и САД, као и целокупног света. Због тога је то важан елемент на основу којег можемо да се надамо да ће споразум бити закључен под условима који су прихватљиви за обе стране“, рекао је Короченко.

Он је нагласио да ће Русија, ипак, морати да рачуна на развијање „свих елемената америчке војне моћи“, што подразумева документ који је потписао Трамп.

„За нас је главно да, не увлачећи се у чеону трку у наоружању, обуздавамо САД и одржавамо стратешку равнотежу. А јачање политике конфронтације САД с Русијом је потпуно очигледно, јер тај исти буџет уводи и санкције против најважнијих стратешких енергетских пројеката које реализује Русија — ’Северног тока 2‘ и ’Турског тока‘“, рекао је Короченко.

Председник САД Доналд Трамп потписао је одбрамбени буџет за 2020. годину, у који су укључена и средства за „супротстављање Русији“, санкције против „Северног тока 2“ и војна помоћ Украјини. Документ подразумева и продужавање Споразума о стратешком офанзивном наоружању — у интересу САД.

Споразум који је потписан 2010. године остаје једини важећи договор Русије и САД о ограничавању наоружања, а истиче у фебруару 2021. године.

Коментар