Студентски клуб: Потребна званична реакција Београда на кризу у Црној Гори

Студенти Универзитета у Београду предвођени Студентским клубом Правног факултета уручили су захтеве српским властима, питајући се због чега је изостала њихова званична реакције на кризу у Црној Гори.
Sputnik

Захтеви студената изнети су на протесту који је одржан испред Амбасаде Републике Црне Горе, а уручивањем захтева студенти захтевају одговор званичног Београда на дешавања у Црној Гори поводом усвајања спорног Закона о слободи вероисповести.

Званична реакција Београда треба да садржи три захтева

Председник Студентског клуба Правног факултета Немања Вучковић говорио је окупљеним новинарима испред зграде Председништва о захтевима и циљевима које су студенти поставили.

„Један захтев се односи на уговор који је потписан 2014. године између српских и црногорских власти, а односи се на смештај црногорских дипломата у четрдесет српских амбасада широм света. Ми тражимо да им се откаже гостопримство, тражимо да се раскине уговор“, рекао је Вучковић.

Студенти захтевају да се због кршења бројних међународних конвенција, као што је Европска конвенција о људским правима, изађе пред Савет безбедности Уједињених нација и Савет Европе како би се на тим нивоима расправило о дискриминацији Срба и Српске православне цркве у Црној Гори.

Трећи захтев је да амбасадор Црне Горе у Србији Тарзан Милошевић буде проглашен за персону нон грата, као и да односи између две државе буду сведени на конзуларни ниво.

Студентски клуб: Потребна званична реакција Београда на кризу у Црној Гори

„Данас су апсолутно угрожена права СПЦ. Црногорске власти планирају да отимају храмове и тиме директно угрожавају имовину СПЦ и Митрополије црногорско- приморске, а тиме се угрожавају слобода вероисповести и људска права. Позивамо све активисте, удружења, организације и студенте да нас подрже, а позивамо и професоре Универзитета у Београду да стану иза својих студената“, истакао је Вучковић.

Без тензије, али да до реакције дође

У свом говору Вучковић је истакао и да студенти не желе да дође до подизања тензија, већ само да се без нетрпељивости покрену конкретне реакције.

„Српски народ не може без подршке српских институција. Изузетно је важна та подршка. Једина адреса на коју Срби у Црној Гори могу да се обрате је власт у Србији. И поред подршке у финансијском и било којем другом смислу, важна је подршка у институционалном смислу како би се све ове ствари подигле на међународни ниво. Зато желимо да видимо ту реакцију власти и надамо се да ће је бити, а уколико је не буде свакако ћете већ видети наше наредне кораке“, одлучан је Вучковић.

Испред Председништва је такође речено да ће скупови и даље бити организовани све док не дође до испуњења студентских захтева.

„Нас занимају српске институције, занима нас став Српске православне цркве овде у Београду, нас не занима Мило Ђукановић, за ког знамо да је на неки начин издао све интересе које је раније заступао — некада је био Србин, сада је постао Дукљанин, и његово време полако пролази.“

Позвани су и сви људи добре воље да се прикључе протесту који је заказан за 17. јануар у 18 часова испред Цркве Светог Марка, одакле ће се ићи у шетњу до Патријаршије.

Студентски клуб: Потребна званична реакција Београда на кризу у Црној Гори

„Позивамо на миран скуп и ограђујемо се од паљења заставе на скупу који смо организовали, зато што је то сигурно производ неког договора структура из Подгорице да овде у Београду дођу маскирана лица која нико не познаје, како би се то у Црној Гори представило као српска агресија и дивљање. Ми желимо миран скуп, да то прође достојанствено и у складу са темом о којој се разговара, а то су имовина СПЦ у Црној Гори и слобода вероисповести“, објашњава председник Студентског клуба Правног факултета.

Подршка патријарха Иринеја

Данило Младеновић са Медицинског факултета изјавио је да су студенти добили писану подршку српског патријарха, ког су позвали да говори на скупу испред Цркве Светог Марка.

„Оно што нам даје додатни ветар у леђа и што нам улива поверење да радимо праву ствар јесте и подршка српског патријарха коју смо добили у писаној форми и надамо се да ће нам се он или неко испред Патријаршије обратити и подржати скуп својим говором, а писмо подршке очекујемо и од Митрополије црногорско- приморске. Позивамо све људе добре воље да нам се прикључе у петак и да још једном позовемо на мир, љубав и братску слогу између народа у Србији и Црној Гори“, закључио је Младеновић.

Коментар