Годишња конференција Лаврова: О новој Влади, Ирану, „Северном току“

Вршилац дужности шефа руске дипломатије Сергеј Лавров одржао је годишњу конференцију за новинаре о резултатима учинка Министарства иностраних послова Русије, током које је одговарао на питања новинара о многобројним темама, између осталог о унутарполитичкој ситуацији у Русији, конфликтима на Блиском истоку и проблемима са гасоводима.
Sputnik

Будући да је Влада Русије недавно распуштена, питање које је највише интересовало новинаре било је да ли ће Лавров остати на функцији министра иностраних послова и у новом саставу Владе, на шта он није дао прецизан одговор.

„Наложено ми је да испуњавам своје обавезе, ја то и чиним“, кратко је одговорио Лавров.

Он је током конференције говорио и о бројним спољнополитичким питањима, као и о горућим проблемима на Блиском истоку.

Истичући један од највећих проблема данашњице — конфликт Ирана и САД, Лавров је казао да би и Вашингтон и Техеран требало да се позабаве деескалацијом, уместо што размењују претње.

„Ескалација тензија у односима Ирана и САД неће допринети решавању ниједне кризе у региону. Трагедија са обарањем украјинског авиона је сигнал да је неопходно позабавити се деескалацијом, а не претњама“, нагласио је он.

Говорећи о спољној политици САД, Лавров је рекао да није искључено да Вашингтон ове године намерава да понови „венецуелански сценарио“ у другим земљама света.

„Јако је тешко предвидети будуће потезе наших америчких колега, али није искључено да ће Вашингтон поновити потезе које је применио у Венецуели и на друге земље“, упозорио је Лавров.

Он се осврнуо и на питање нуклеарног споразума са Ираном, рекавши да Русија сматра изузетно важним да се у што скоријем периоду организује свеобухватни састанак представника свих земаља-потписница тог документа, а пре свега се ту мисли на Велику Британију, Немачку, Француску, Русију и Иран.

Констатовао је и да је ситуација која се створила у вези са тим споразумом — недопустива.

Лавров се дотакао и питања америчких санкција према компанијама које су укључене у пројекат изградње гасовода „Северни ток 2“, рекавши да ти потези Вашингтона представљају нечувен пример нелојалне конкуренције.

Нема места спекулацијама о изменама Устава

Вршилац дужности руског министра спољних послова Сергеј Лавров каже да не види основ за спекулације о предлогу председника Владимира Путина за измену Устава у вези са приоритетом највишег правног акта над међународним правом.

„Било који међународни споразум којем је приступила руска Федерације потписан је и ратификован у руском парламенту као савезни закон. На тај начин су наше међународне обавезе постале део нашег правног система. Друго, савезни закон не може да буде усвојен ако је у супротности са Уставом. Зато не видим ниједан разлог или изговор за спекулације о скривеном значењу“, рекао је Лавров.

Коментар