Системи С-350 штите северну престоницу Русије

Први руски регион који ће на борбено дежурство ставити противваздушне системе С-350 „Витез“ биће Лењинградска област, где је северна престоница Русије Санкт Петербург.
Sputnik

Војни експерти објашњавају да ће систем „Витези“ заправо штитити објекте на западу Русије, у случају да Американци пребаце ракете средњег домета у европске земље.

Из Ваздушно-космичких снага Русије кажу да ће стављање С-350 у службу повећати ефикасност борбе против крстарећих ракета два до 2,5 пута. „Витез“ је у ствари модернија, али и ефикаснији верзија С-300, а замениће старе и хваљене руске системе С-300, којима је радни век већ истекао, као и комплексе „Бук-М1“ и „Бук-М2“.

„Особеност ’Витеза‘ С-350 је та што је то изузетно мобилан систем, а сва његова средства се налазе на бази шасије специјалног возила БАЗ. Један систем С-350 има више лансирних рампи, а свака од њих има по 12 ракета. Поређења ради, С-300 има само четири ракете“, рекао је за Спутњик руски војни експерт Дмитриј Корњев.

Тако ће дивизион С-350 имати чак 144 ракете којима се може заштитити део територије и објекат од напада противничке авијације и масовног ракетног напада, а планирано је да до 2027. године Оружане снаге Русије ставе на борбено дежурство 12 дивизиона С-350.

Експерти објашњавају да један систем противваздушне одбране може да одбије напад 2-3 стратешка бомбардера Б-52Х, који носе стратешке крстареће ракете АРМ-86 „АЛЦМ“ или стелт (невидљиве) ракете АРМ-158 „ЈАССМ“.

Нови системи С-350 имају два основна типа ракета, укључујући пројектил средњег домета са активном главом за самонавођење — 9М96, домета до 120 километара, коју може да користи и С-400.

Системи С-350 штите северну престоницу Русије

С-350 прецизан и убојит

И док су системи С-400 способни да пресрећу противничке летелице на великој удаљености, С-350 је систем средњег домета, а заједничка карактеристика им је висока прецизност. „Витез“ истовремено може да прати и гађа више противничких циљева.

Радијус домета „Витеза“ је 60 километара, а максимална висина 30 километара. Време које је потребно да се систем активира у борбеним дејствима износи око пет минута.

Противваздушни ракетни системи С-350 могу да функционишу како аутономно, тако и у саставу ешалона ПВО. Рад С-350 је у потпуности аутоматизован, а овај систем је јефтинији од С-400.

„Радарска станица, дигитални системи за пренос података између компоненти система, могућност интегрисања система противваздушне одбране у било који систем противваздушне одбране на нивоу војне војске или региона и интеракција са другим системима противваздушне одбране може се обезбедити на најсавременијем нивоу. Овај комплекс се чекао, али чињеница да је први комплет предат војсци ПВО је озбиљно достигнуће наше индустрије“, истакао је Корњев.

Системи С-350 штите северну престоницу Русије

„Витез“ већ испробан

Систем је почео да се разрађује 2007. године и било је планирано да га армија уврсти у наоружање 2013. године, али је рад на њему продужен. Занимљиво да је компанија „Алмаз-Антеј“ систем С-350 првобитно направила на захтеве Јужне Кореје, да би га касније унапредила.

Руска армија је ове недеље на полигону у Астраханској области имала и прво гађање из система С-350 „Витез“. Увежбавано је откривање и условно уништавање реалних ваздушних циљева — борбени авиони Миг-29СМТ деловали су као непријатељске летелице.

Коментар