Амерички медији: САД се одавно мешају у послове Русије

Кроз читаву своју историју Сједињене Америчке Државе више пута су саботирале и подривале Совјетски Савез. Мешање Вашингтона постало је један од основних фактора који су допринели распаду СССР-а 1991. године, пише новинар Тед Рол у чланку за „Каунтерпанч“.
Sputnik

Аутор наводи да је мешање Сједињених Америчких Држава у унутрашње послове Русије започело после револуције 1917. године. Тада су у нову државу — СССР упале инвазионе снаге састављене од десетина хиљада америчких војника. Совјетским властима требало је три године да америчке војнике пошаљу кући.

„За време Другог светског рата, иако су Москва и Вашингтон били савезници у борби против нацистичке Немачке, Сједињене Америчке Државе су успеле три године да избегну стварно учешће у рату, док су милиони совјетских грађана гинули“, подсећа Рол.

Аутор сматра и да је авион америчког шпијуна Герија Пауерса, који је у свом ваздушном простору оборила совјетска ракета 1962. године, представљао ратни чин.

Рол је подсетио и на „довитљиву“ операцију ЦИА коју је одобрио амерички председник Роналд Реган — за рушење гасовода у Сибиру.

Претпостављало се да ће СССР набавити западни систем управљања цевоводима који контролише пумпе и турбине. Систем би након неког времена требало да се поквари и уништи гасовод, што је, према плану, требало да буде снажан ударац за економију, као и да доведе до природне катастрофе и „тешке ненуклеарне експлозије видљиве из свемира“.

Запад у шоку јер Русија примењује њихов рецепт

„Други Реганов пројекат у вези је са економском саботажом“, додаје се у чланку.

Будући да су нафта и гас били окосница совјетског извоза, Сједињене Америчке Државе су убедиле Саудијску Арабију да повећа производњу сопствених енергетских резерви. Цене нафте и гаса пале су широм света, совјетска економија је доживела слом, а Сједињене Америчке Државе су Ријаду платиле одштету.

„Да је Русија намерно изазвала финансијску кризу 2008. и 2009. године само да би се играла са нама, ми бисмо то назвали чином рата“, истиче аутор.

На крају чланка аутор долази до закључка да су се Сједињене Америчке Државе прилично потрудиле како би уништиле СССР. А сада када Вашингтон брине о томе да се Москва меша у његове унутрашње послове — то прилично звучи као психолошка пројекција.

Коментар