Сергеј Лавров — министар који спроводи Путинове одлуке

Сергеј Лавров обавља дужност министра спољних послова Русије од марта 2014. године. Иако председник Русије одлучује у ком правцу ће се кретати спољна политика земље, Лавров је тај који је спроводи у дело.
Sputnik

За 16 година, колико заступа интересе руске дипломатије, постигао је да га поштују и противници, представници оних земаља чији су се интереси често разликовали од руских.

О професионализму, интегритету и ерудицији Лаврова не говоре само политичари, новинари и коментатори. Министар је освојио љубав народа, о чему сведоче водећа места у рејтинзима који се састављају сваке године, као и популарност одеће и предмета са ликом шефа руске дипломатије и натписом „We LOVErov“.

​Лавров некад и кроз шалу решава проблеме

Председник Русије одлучује у ком правцу ће се кретати спољна политика земље. Међутим, Лавров је то морао да спроведе у дело. Приликом посете министра Абхазији и Јужној Осетији у септембру 2008. године, постављени су темељи односа тих земаља са Русијом, само месец након што је Москва признала те земље.

Лавров је 2009. године, заједно са тадашњом државном секретарком САД Хилари Клинтон, притиснуо симболично дугме за ресетовање (иако су Американци направили грешку и на дугмету написали „преоптерећење“). Лавров је тада све окренуо на шалу, иако се испоставило да је та грешка пророчка.

Грешка у преводу која је довела до новог Хладног рата

Преговори Лаврова са америчким колегом Џоном Керијем у Женеви у септембру 2013. године, након којих је донета одлука о уништавању сиријског хемијског оружја, фактички су спречили отворени напад Америке на Сирију.

Министар је имао једну од кључних улога у постизању договора о иранском нуклеарном споразуму.

Након што је у јулу 2015. године Лавров стигао на последњу фазу преговора, који су трајали већ три седмице, споразум је закључен за три дана. Фасцикла са којом је тада стигао, била је повод за шале новинара који су сугерисали да се у њој крије најважнија одлука.

Лавров је активно учествовао у постизању споразума „Минск 2“ 2015. године, иако су преговори вођени на највишем нивоу.

Лавров је познат по свом дипломатском стилу — министар на доследан, понекад и оштар начин заступа став Русије. Притом, никада није дозвољавао претње или фразе у америчком стилу да су „све опције отворене“.

„Ми смо учтив народ“, више пута је истицао руски министар.

Министар сматра да су му мајка, пријатељи и школа помогли да се формира као личност и професионалац.

Хумор као оружје

Поред способности да буде професионалан и строг преговарач, добар смисао за хумор свакако је неопходан човеку који представља своју земљу у спољнополитичкој сфери. Лавров се може и тиме похвалити, а духовита опаска је више пута помагала дипломати да ублажи и најнапетију атмосферу.

На мети Лавровљевих шала биле су и колеге из иностранства, укључујући бившу државну секретарку САД Хилари Клинтон и актуелног премијера Велике Британије Бориса Џонсона, новинаре који су пратили руског министра током његових путовања у иностранство, као и руске и стране студенте са којима Лавров редовно разговара.

Годишња конференција Лаврова: О новој Влади, Ирану, „Северном току“

Лавров брзином муње реагује на коментаре о било којој теми и тако разоружава своје саговорнике.

На питање о „руском мешању“ у предстојеће америчке изборе, Лавров са осмехом одговара „решићемо тај проблем“.

Одмор уз поезију и спорт

Значајно место у животу руског дипломате заузима и бављење спортом.

Лавров се труди да сваке зиме проведе седмицу у Сибиру, који му, према његовим речима, омогућава да одмори душу.

Руски министар је почео да се бави рафтингом још осамдесетих година прошлог века. На интернету постоји много фотографија на којима се Лавров са својим тимом спрема за рафтинг по планинским рекама.

Штавише, дипломата је био први у историји шеф самосталне кајакашке Федерације Русије.

Ипак, Лавров највише воли фудбал. Према његовим речима, то је задовољство које му омогућава да заборави на све.

Сергеј Лавров — министар који спроводи Путинове одлуке

Он такође не крије да навија за фудбалски клуб Спартак из Москве. Међутим, Лавров не посећује утакмице свог омиљеног фудбалског клуба јер је, како каже, већину утакмица на којима је био у публици, Спартак изгубио.

„Лавров је човек који веома много зна“

Још у време када је дипломата радио као стални представник Русије у УН, страни новинари су га прозвали „Мистер њет“, по аналогији са министром спољних послова Совјетског Савеза Андрејом Громиком (који је такође био и стални представник СССР-а у УН и који је имао исти надимак).

Бивша државна секретарка САД Мадлен Олбрајт је на представљању својих мемоара назвала Лаврова другом, са којим се својевремено много расправљала о Југославији, Ираку о улози Садама Хусеина.

Бивши помоћник секретара САД за Европу и Евроазију Данијел Фрид једном приликом је рекао да „државна секретарка Кондолиза Рајс и министар спољних послова Сергеј Лавров имају однос пун међусобног поштовања“.

Премијер Велике Британије Борис Џонсон је још у време када је обављао функцију министра спољних послова, током посете Москви 2017. године, изјавио да је „његов однос са Лавровом много бољи, него између Черчила и Стаљина“.

Чак је и бивши министар спољних послова Украјине Павел Климкин признао да је „када је реч о знању и искуству, Лавров човек који веома много зна“.

Коментар